20 korun za hodinu – parkomaty v Třinci budou od 1. října

TŘINEC Třinec mění systém parkování – od 1. října dlouhodobá stání v centru města se zpoplatní a to částkou 20 korun za každou započatou hodinu. První půlhodina bude zdarma. Parkomaty budou v první fázi instalovány na náměstích Míru a T.G.M.

Město Třinec zavádí od 1. října  na vybraných místech systém zpoplatněného parkování. Rozhodla o tom Rada města na svém pravidelném zasedání v pondělí 23. srpna. – Cílem je zefektivnění využívání parkovacích míst, resp. reakce na zvyšující se poptávku po krátkodobém stání a častější obměně parkovacích vozidel v centru města – uvedl k novému nařízení města náměstek primátorky Ivo Kaleta.

Placené parkování na nám. T.G.M

Novinka se v první fázi týká náměstí T. G. Masaryka a přilehlých částí ulic Palackého a Komenského a náměstí Míru. Na uvedených místech bude odstavení (zaparkování) vozidla zpoplatněno částkou 20 korun za každou započatou hodinu, přičemž první půlhodina bude zdarma. Tato pravidla budou platit od pondělí do pátku v čase od 08:00 do 17:00 hodin a v sobotu od 08:00 do 12:00 hodin.  V  neděli a ve dnech státních svátků se parkovné neplatí. Všechny úseky vymezené oblasti tvoří jednu zónu a po úhradě na zvolenou dobu lze bezplatně „přeparkovávat“.

Celkové investiční náklady pro tuto fázi instalace parkomatů činí 1,3 mil. korun.

Placené parkování na ul. Palackého

Poplatek bude možné uhradit v hotovosti, přes mobilní aplikaci nebo platební kartou. –Platba parkovného by neměla občany nadměrně časově zatěžovat. Proto bude možné platit online odkudkoliv i přes mobilní aplikaci a využívat pro úhradu i různé slevové či věrnostní programy – informovala Miriam Hronovská, vedoucí odboru dopravy.

Placené parkování na ul. Komenského

V aplikacích pro mobilní platby za parkovné MPLA si mohou řidiči vybrat z celé řady platebních možností – k dispozici jsou VISA, Mastercard, American Express, CCS, AXIGON (Shell, EuroOil), Twisto Pay nebo MPLA virtuální karta s možností například parkovat na fakturu.  Pro rychlé jednorázové platby jsou dále k dispozici platby skrze Google Pay nebo Apple Pay. – Pro uživatele, kteří budou platit jednorázově a bez registrace, je optimální nástroj webová aplikace dostupná na webové stránce http://mpla.io/, která se například na každém mobilu otevře po naskenování QR kódu na parkovacím automatu. Pro uživatele preferující maximální komfort při opakovaných platbách doporučujeme stáhnout si aplikaci MPLA.IO z App Store nebo Google Play – uvedl mluvčí třineckého magistrátu Stanislav Cieslar.

Foto: TZ

úvodní foto: placené parkování na náměstí Míru

Komentáře