Hafani na startu

GUTY Vloni se konal nultý ročník Dogmaratonu. Pro velký úspěch letos proběhl první ročník této zajímavé soutěže, který byl součástí série třinácti závodů v rámci České republiky.

Hlasité štěkání psů a povely „počkej, za chvíli poběžíme,“ nebo „vydrž, už jdeme na start“ slyšeli příchozí v Gutech, když procházeli kolem budovy PZKO. Konal se tam velmi zajímavý a neobvyklý závod Beskydský Dogmaraton.

Jde o týmový závod – psovod a jeho pes. Týmy zdolávají trasy o délce 25 nebo 40 kilometrů, které vedou horským terénem. Psi musí být celou dobu připoutáni na vodítku. Po celé České republice probíhá dvanáct takových závodů, do konečného pořadí se započítává šest nejlepších umístění. Vítěz celé série se může pyšnit titulem Mistr ČR v Dogmaratonu,“ vysvětlil hlavní pořadatel celé soutěže Michael Tomanek.

Na start se postavilo 82 závodníků. Všichni, kteří odstartovali, úspěšně zvládli celou trasu.

„Nemuseli jsme řešit žádný odvoz závodníka z trati ani to, že by se některý ze závodníků vzdal a neprošel všechny kontrolní body. Samozřejmě jako každý rok si pár závodníků kratší nebo delší trať prodloužilo, ale to je už součást těchto závodů, kde se musí umět trochu pracovat i s mapou,“ doplnil Tomanek.

„Protože máme rádi zvířata, pořídili jsme si psa, ale má energii na rozdávání, tak nás nutí chodit běhat, aby se vyřádil. Rádi chodíme po horách, tak jsme se rozhodli do závodu přihlásit, nijak speciálně jsme netrénovali, prostě si chceme užít krásný den na horách,“ vysvětlili svoji účast na závodech manželé z Karviné.

Nejvíce vyrovnaný byl závod o délce zhruba 40,5 kilometru. V mužské kategorii byl mezi prvním a třetím místem rozdíl necelých 7 minut. Nejrychleji trasu mezi muži zaběhl Marek Svoboda a mezi ženami Monika Kupcová. Na trase Short v mužské kategorii zvítězil Mateusz Wantuła a mezi ženami Hana Magnusková.

Kromě samotného závodu pořadatelé přichystali i velmi pestrý doprovodný program. Velkému zájmu se těšila jak ukázka agility a dogdancingu, tak doprovodný program uvnitř budovy, ve kterém se představila kapela DR.ONG, Druhý dech. Návštěvníky rozesmálo stand up vystoupení Nikoly Džokiče.

Veškeré výsledky jsou k dispozici na internetových stránkách závodu.

 

Komentáře