Auta a letadla zaplnily galerii v knihovně

TŘINEC Ještě do konce ledna můžete ve výstavním prostoru v Knihovně Třinec vidět zajímavou výstavu třineckého umělce Miroslava Konderli.

Je to jeho první velká prezentace v galerijním prostoru a je třeba dodat, že na jeho tvorbu se snáší chvála ze všech stran.

„Jeho tvorba nese veškeré kvality rukopisu umělce, který se řadí do kategorie art brut. Mám za to, že jeho tvorba má potenciál zaujmout publikum jak na české, tak evropské úrovni. I z toho důvodu jsem zařadila jeho výstavu do programu Galerie města Třince, aby množství, rozmanitost a preciznost jeho kreseb vynikla v prostoru, kterým v Třinci disponujeme. Možnost vidět jeho kresby takto pohromadě je jedinečná a mám z ní radost,“ popisuje nadšeně Katarína Klusová, kurátorka Galerie města Třince.

Miroslavu Konderlovi je 35 let. Narodil se jako zdravé dítě, ale během dospívání se jeho stav zhoršil. I přes hendikep, který jeho život od té doby provází a komplikuje, tvoří a kreslí.

Jeho hlavními nástroji jsou pentilka, pastelky, fixky, gelovky, výkresy A2. Na nich člověk může najít velmi detailní kresby automobilů, letadel nebo jiných dopravních prostředků.

Fascinující je ale také to, s jakou precizností a citem přistupuje Konderla k zachycení krajiny okolo.  V třinecké knihovně je k vidění několik desítek jeho výkresů, které pokrývají téměř všechny volné stěny.

Komentáře