Báječná sezona. Lyžař Michał Staszowski si letos vede znamenitě

MILÍKOV O předešlé závodní sezoně vyprávěl jako o své životní. V letošním ročníku si 23letý alpský lyžař Michał Staszowski z Milíkova vede ještě lépe.

Prozradil jste, že na závodní sezonu si musíte vždy nejdříve vydělat. Platilo to i vloni?
Ano. V létě jsem pracoval v jedné IT firmě v Ostravě. Výhodou bylo, že někdy jsem mohl pracovat z domu, takže ještě před směnou jsem stihl trénink. Odpoledne jsem ještě chodíval stříhat ovce.

Stále spolupracujete s trenérem Janem Jadamusem ze SKI Mosty?
Ano, pořád. Kromě něho mě trénoval i Jan Němec z Ostravy, další trenér ze Slovinska. Teď mám nového kouče ze Vsetína – Miroslava Jokeše, který je bývalým trenérem Martina Vráblíka. Když na nějaké závody nejedu a zůstanu doma, trénuji s Jančim (Janem Jadamusem).

Vloni jste prozradil, že vaší nejsilnější disciplínou je slalom, naproti tomu obří slalom vám až tolik nejde. Platí to pořád?
Teď se to změnilo. na podzim jsem obří slalom trénoval docela dost. Před svátky mi to v něm šlo velmi dobře, jenže v obřím slalomu nebyly žádné závody. Usiluji o nominaci na univerziádu, tam je třeba vynikat ve všech čtyř disciplínách, tedy slalomu, obřímu slalomu, super G a kombinaci. Škoda, že koncem roku se nněkteré závody v obřím slalomu neuskutečnily vinou mlhy nebo silného sněžení.

Univerziáda se bude konat v příštím roce.
Už letos musím nasbírat potřebný počet bodů, abych se na ni mohl kvalifikovat.

V Bosně a Hercegovině jsem si vyjel velmi dobré body a ve světovém žebříčku jsem poskočil o dvě stě padesát míst.

Probíhá letošní sezona podle vašich představ?
Je skvělé, že se mi povedly hned první závody ve slalomu. V Bosně a Hercegovině jsem si vyjel velmi dobré body a ve světovém žebříčku jsem poskočil o dvě stě padesát míst. Díky tomuto úspěchu jsem se už pak mohl soustředit na super G, obří slalom a kombinaci. V lednu jsem startoval v obřích slalomech v Rakousku. Velmi se mi podařily závody ve slovinském Krvavci, díky nejrychlejšímu času ve druhém kole slalomu jsem poskočil na 13. místo a vyjel si velmi dobré body. V kombinaci (super G a slalom) jsem v Česku šestý.

A jak si stojíte ve slalomu?
Ve slalomu jsem celkově čtvrtý, v obřím slalomu jsem zhruba kolem dvacátého místa.

Před několika dny jste exceloval Karlově a nadělil jste si skvělý dárek k 23. narozeninám.
Oba dva závody se mi povedly, dvakrát jsem vyhrál. Těší mě, že jsem porazil i kluky, kteří odjeli na olympijské hry.

Trénoval jste před letošní sezonou jinak než dříve?
Přípravu jsem si zpestřil gymnastikou a vzpíráním. Na kole jsem jezdil minimálně, více jsem se zaměřil na rychlost, běhal jsem do kopců, vytrvalost jsem omezil. V srpnu jsem byl dvakrát v lyžařské hale na Litvě, kde jsem se koncentroval na slalomové tréninky. Také mi prospěla mi změna parametrů lyží na obří slalom, teď se s nimi lépe zatáčí a více se podobají lyžím na slalom.

 

 

 

Komentáře