Co dělat když…, když má člověk na silnici málem v kalhotách

JABLUNKOVSKO Ten nepříjemný okamžik na silnici už nás zažilo určitě hodně. Čelo se orosí přestože mrzne, a i nevěřící se začíná modlit. Jde se mu vyhnout nebo jak si poradit, když už se do něj člověk dostane?

Na to jsme se zeptali učitele ze školy smyku Stanislava Procházky. O co jde?

Jedete do kopce po úzké silnici, jakých jsou tady spousty, na které leží uježděný, místy zledovatělý sníh. Musíte to pořádně rozjet, jenže ouvej. V protisměru se objeví auto a vy jste donuceni zpomalit nebo úplně zastavit, abyste se vyhnuli.

Vůz zmizí v dáli a vy se ne a ne rozjet. Trčíte v prudkém kopci, motor řve, kola podkluzují a ač cestu ráno sypali, pokud se jednalo o kamínky větších rozměrů, dávno jsou zatlačené do sněhu a nepomáhají. Nezbývá, než couvat, a to je ten okamžik, kdy moc nechybí, aby se člověk po…

První reakce učitele školy smyku byla: „Za prvé bych se na takový zledovatělý kopec vůbec nevydával. Na ledě se hraje hokej, po něm se nejezdí.“

Jenže u nás přes ně bohužel spousta lidí musí dostat domů.

Své o tom ví i Jan Turoň, který ke svému stavení musí vyjet v Jablunkově z Polní ulice, do prudké zatáčky a následně i kopce, aby se dostal na Lyski.

„Proto jsme si pořídili čtyřkolku. Už ta zatáčka vás zpomalí, natož něco v protisměru. Když jsme měli dvoukolku navíc s úzkými gumami, nedržela stopu, ztrácel jsem rychlost, bylo to často o nervy,“ popisuje Turoň.

Stanislav Procházka říká, že když už někdo v kopci takto uvízne, ideální je snažit se couvat mimo střed, prostě vést kola ke kraji, kde ještě nějaký odhozený štěrk nebo i neuježděný sníh zůstal.

Popřípadě pořádně vůz zabrzdit a jít si s lopatou nějaký ten štěrk pod sebe posbírat a naházet k místu, kde se dá zacouvat mimo silnici.

„V tom horším případě bych se situací nebojoval. Opřel bych to do příkopu, o strom. Rozhodně lepší, než se aby se vůz rozjel pozpátku dolů velkou rychlostí a i se mnou se rozstřílel na šrot,“ konstatuje učitel.

Dodává, že každopádně čtyřkolka, široké gumy, správně nahuštěné, případně i sněhové řetězy jsou dobrá prevence pro ty, kteří takovými úseky jezdí častěji.

Máte podobnou zkušenost? Jak jste si s ní poradili? Myslíte si také, že na takové úseky by měl přijít drobnější posyp, který kola aut neodstřílí do středu a na krajnice?

Jana

Komentáře