HRÁDEK Na několika místech v přírodě se nově mohou scházet Hrádečtí. Slavit, opékat, sportovat, prostě se družit. Přímo v centru mají Oázu klidu, v kopcích nad obcí u bývalého lomu Žarnovku a v lužním lese za Harcovem Girov.

Oáza klidu

Vznikla v zahradě Centra volného času. Pronajmout si přístřešek se zázemím může kdokoliv. Místní spolky to mají zdarma. Do prostoru se vejde zhruba 12 až 15 lidí.

Když je hezky, posedí lidé venku pod střechou s krbem v rohu, když bude pršet, schovají se dovnitř, kde je i kuchyň.

Žarnovka

Ještě před válkou se z tohoto místa poblíž budovy církve bratrské tahaly na lanech a po kolejích dolů obří kvádry kamene. Pak místo desítky let leželo ladem.

Obec na něm udělala hřiště pro fotbal a volejbal a opět malý dřevěný domek s posezením a ohništěm.

Uvnitř je i prostor na schování věcí, popřípadě nějaký prodej při akcích. Ve venkovním posezení si samozřejmě mohou odpočinout a posvačit i turisté cestou na Filipku.

Girov

Naučná stezka, zastřešená ptačí pozorovatelna, přístřešky pro fotbalové týmy, dřevěný domek se zázemím a posezení s ohništěm. To všechno nabízí jedinečný projekt na území Hrádku.

„Celý areál se podařilo obci koupit za velmi slušnou cenu od polské majitelky, která už pro něj neviděla využití,“ uvedl radní obce Petr Dudys. V lokalitě se nachází nejen typické rostliny a zvířectvo, ale i řada vzácných druhů.

Naučná stezka začíná poznávacím herním prvkem. Můžete hádat ptáky, rostliny, stopy zvířat, stromy. Její součástí je pět lesních lavic. Trasa vede i podél řeky.

„Padla už i úvaha, že bychom nechali přes řeku zhotovit lávku pro pěší. Obec totiž koupila i pozemky za řekou, kde plánuje další podobné využit pro obyvatele,“ řekl Dudys.

Jak už dříve uvedl starosta Hrádku Robert Borski, smyslem stezky je prohlubování vztahu místních obyvatel, ale i návštěvníků k jedinečné hrádecké přírodě. Vybavení v lokalitách obec pořídila díky dotacím.

Obec nejenže zhotovila desítky budek pro ptáky, o něco větší nechala postavit i fotbalistům. Každá je označena cedulkou s názvem týmu.

A tady, naproti pozorovatelny, by jednou mohl vzniknout rybník.

Jana

 

Komentáře