Divatelní festiva Bez hranic je tady. Připravili jsme soutěž o vstupenky

ČESKÝ TĚŠÍN, CIESZYN Již tuto sobotu, 1. října, začíná 31. ročník Mezinárodního divadelního festivalu Bez hranic/Bez granic. Festival potrvá do 8. října a během osmi festivalových dní se divákům na sedmi místech představí patnáct divadelních souborů z Čech, Polska a Slovenska. Pro naše čtenáře jsem připravili soutěž o vstupenky na  inscenaci pražského Divadla Pod Palmovkou.

Řada letošních festivalových inscenací byla již oceněna v rámci významných divadelních soutěží či festivalů, a to jak v domovských zemích, tak na významných zahraničních scénách, některé získaly ocenění jako celek, zatímco tvůrci dalších obdrželi ceny za herecké výkony či scénografii – říká umělecký šéf festivalu Janusz Legoń. Organizační ředitelka z české strany Petra Slováček Rypienová doplňuje, že kritériem pro zařazení inscenace do programu stále je mimořádné ztvárnění aktuálních témat. – Domnívám se, že toto všechny nabízené inscenace splňují v plné míře. Přijedou renomovaná kamenná divadla i nezávislé divadelní soubory. O přízeň publika se bude ucházet klasická činohra, loutková představení, muzikálové divadlo, autorská představení, stand-up comedy, pouliční eskapády, autorská čtení, diskuse, koncerty – sdělila.

Zlatým hřebem české části přehlídky bude hra Tomáše Dianišky „294 statečných“ v podání pražského souboru Divadla Pod Palmovkou, která se právem pyšní „Cenou divadelní kritiky¨ za poprvé uvedenou českou hru v roce 2020 a která vskutku nevšedním způsobem zpracovává atentát na Heydricha . Brněnská Husa na provázku, která je známá mimo jiné tím, že se nebojí otevírat a zpracovávat kontroverzní témata, jistě také nezklame diváky svou inscenací Gadžové jdou do nebe, pod kterou je podepsán, známý a diváky i kritiky ceněný, režisér Jiří Havelka. – Publikum by se mělo připravit, že bude konfrontováno se stereotypy a xenofobií s níž se potýkají Romové v Česku – upozorňuje Legoń. Pražské Buchty a loutky se pokusí získat srdce dospělých diváků neobvyklým zpracováním Čapkovy hry R.U.R. Nejnáročnějšími, ale také nejpravdivějšími, diváky jsou jak známo teenageři. A ani na ty nezapomínají organizátoři přehlídky. Divadlo Radost Brno si pro ně připravilo funerální muzikál plný tragikomických, romantických i hudebních momentů – Hamlet on the Road.

Neodmyslitelnou součástí přehlídky je prezentace zajímavých inscenací všech tří scén
Těšínského divadla. Polská scéna předvede představení Szklana menażeria v režii Bogdana Kokotka, česká scéna se blýskne premiérou Miluji tě, ale… pod kterou je jako režisér podepsán Petr Kracik, a loutková scéna Bajka v premiéře uvede Barvy/Barwy.

Při sestavování programu letošního festivalu mysleli organizátoři také na dětské publikum. Divadlo Toy Machine slibuje nejen loutkové divadlo Cirkusárium pro děti, ale také výtvarné dílny. Bratislavské bábkové divadlo pak vezme mladé diváky mezi zdi, ploty, stěny ve hře Príbehy stien.

Dodejme, že  o slavnostní otevření přehlídky se postará Teatr Powszechny Warszawa s dramatizací knihy nositelky Nobelovy ceny za literaturu Olgy Tokarczuk Bieguni, kterou zrežíroval Michał Zadara.

Podrobné informace o festivalu, divadelních představení a doprovodných akcích najdete zde.

SOUTĚŽ

Pro naše čtenáře jsme připravili soutěž o 2 x 2 vstupenky na inscenani v podání pražského Divadla pod Palmovkou „294 statečných“. Představení se bude konat v sobotu 8. října v 19 hod. v Divadle Mickiewicze w Těšíně. K získání vstupenek, kromě štěstí při losování, je třeba správně odpovědět na soutěžní otázku.

Soutěžní otázkaKterou historickou událost nevšedním způsobem zpracovává hra Tomáše Dianišky „294 statečných“?

Na odpovědi, které je třeba zaslat na náš email info@gorolweb.cz, čekáme do zítřejšího poledne, tedy do pátku 30. září do 12 hod. Jména výherců zveřejníme na našem FB profilu tentýž den, vstupenky budou poslány emailem.

Foto: TZ

 

Komentáře