Dívky z Třince byly nejlepší v mezinárodní soutěži

TŘINEC 1. místo si z mezinárodní soutěže v Polsku přivezly spolu s učitelkou Pavlou Dudysovou studentky prvního ročníku Třinecké obchodní akademie.

Magdalena Farniková, Markéta Zembovská a Regína Chýlková vyhrály v kategorii prezentace. Prezentaci „Společně pro čisté ovzduší“ si připravily dvojjazyčně – česky a polsky.

„Dívky zaujaly především kvalitní prezentací doplněnou vlastními fotografiemi, videem, které se zabývalo průzkumem veřejnosti o znalostech obnovitelných zdrojů energií. Průzkum proběhl na území Třince i polského Těšína,“ uvedla Pavla Dudysová.

Prezentace byla doplněna také ukázkou modelu na solární kolektory. „Zviditelnily v Polsku moderní město Třinec se svými elektrobusy a krásnou přírodu Beskyd. Úspěchem byla dvojjazyčná komunikace s posluchači,“ doplnila Dudysová.

„Naši soupeři byli z Polska, Slovenska a České republiky. Soutěžilo celkem 14 prezentací a 8 modelů. Pro školu je to obrovský úspěch a pro zúčastněné studentky velká životní zkušenost,“ uvedla Pavla Dudysová, koordinátorka environmentální výchovy na Třinecké obchodní akademii.

Konference dává studentům příležitost vyjádřit své postoje k tématice obnovitelných zdrojů. „Mnoho z nich přináší za pomoci odborných konzultantů futuristická řešení energetiky. Důkazem toho bylo 12 prezentací a ukázka 8. funkčních modelů vyrobených a prezentovaných studenty,“ uvedli pořadatelé.

Zde jsou podrobné výsledky soutěže:

Pořadí ppt prezentací:

1. místo: – Společně pro čisté ovzduší – Markéta Zembovská, Magdalena Farniková, Regina Chýlková, konzultant – Ing. Pavla Dudysová, Třinecká obchodní akademie, Třinec

2. místo: – P.E.T. VOLÁ DOMŮ – Klára Moravcová, konzultant:  Mgr. Lenka Ciencialová, Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín, p.o.

3. místo: – BLACKOUT – jak mała elektrownia wodna ratuje Polskę przed energetyczną katastrofą – Natan Zawadzki, Jakub Warkocz, Robert Kolarczyk, opiekun Wioletta Ogiegło, Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Pszczynie

Pořadí modelů:

1. místo: Výroba powerbanky zo starého laptopu, s možnosťou dobíjania alternatívnymi zdrojmi energie – František Kováčik, konzultant: Ing, Dagmar Múthová, Stredná odborná škola elektrotechnická, Žilina

2. místo: Pompa wiatrowa – Mencnarowski Jacek, opiekun: Zdzisław Matras, Zespół Szkół Technicznych Cieszyn

3. místo: Model powietrznej pompy ciepła – Adrian Szymała, Jakub Szymura, opiekun Bogumił Wrona, Zespół Szkół Technicznych Rybnik

15. mezinárodní konference studentů Obnovitelné energie v teorii a v praxi se konala v aule Zespółu Szkół Technicznych im. płk. Gwidona Langera (ZST) v Těšíně. Organizátory konference byli Zespół Szkół Technicznych im. płk. Gwidona Langera (ZST) w Cieszyne a spolek TRIANON z Českého Těšína.

 

Komentáře