Dny se starými technologiemi

KAMENITÉ Tento týden si díky nadšencům spolku Koliba a Ognisku Górali Śląskich v Košařiskách mohli turisté na Kamenitém vyzkoušet stará řemesla našich předků a dozvědět se o výrobě salajky. Garantem celé akce bylo Muzeum Novojičínska.

Po celou dobu probíhaly dílny starých řemesel – výroba provazů, zpracování vlny, tkaní, malování na skle, výroba šperků technikou drátkování a smaltování.

Co je to „salajka“ nám odpověděl PhDr. Václav Michalička, garant celé akce, který s Kolibou spolupracuje už 10 let: „V tomto roce chceme ukázat, co všechno šlo udělat z obyčejného popela, který se získával spálením dřeva a listí. Popel byl v minulosti velmi důležitou surovinou, a to pro svůj vysoký obsah drasla. Získané a zpracované draslo (uhličitan draselný) známe především pod označením potaš, flus či salajka. Salajka byla nezbytná při výrobě skla, mýdla, kamence a při zpracování kůže. Popelářství proto bylo v oblasti Beskyd značně rozšířené. Z dřevěného popela bylo třeba surové draslo (salajku) získat dalšími jednoduchými chemickými procesy. Salajka se však ve zdejší oblasti získávala i mnohem primitivnější formou. Mezi staré zaniklé technologie rozšířené v oblasti západních Beskyd patřilo totiž i takzvané pálení škvarků z popela. Na výrobu škvarků z popela se používal výhradně dřevěný popel. Při zhotovování škvarků z popela se ve svahu položily dvě klády a mezi nimi se vybrala zemina. Takto získaný prostor bylo potřeba vyplnit vrstvou dřevěného popela, klády se zakryly syrovými větvemi a omazaly vrstvou hlíny, čím se vytvořil komín. Pod komínem se rozdělal prudký oheň, který byl udržován tak dlouho, dokud se popel vlivem trvalé vysoké teploty neslil do hrud, které svým tvarem připomínaly právě škvarky. Vychladlé škvarky se používaly na bělení plátna i praní prádla.“

„Je dobře, že v dnešní uspěchané době se najde parta nadšenců, kteří se snaží zachovat tradice našich předků, ukázat, jak žili, čím se živili,“ řekl jeden z návštěvníků, který na Kamenitý přišel se svou vnučkou. Ta si v tvůrčích dílnách vyrobila vlastní šperk drátkováním.

 

Komentáře

Sdílejte
Předchozí článekJak tráví prázdniny
Další článekFajne rano!