TŘINEC Všichni do plavek a hurá do ledové vody! Čtvrté „Smočení se v Olze,“ dobrodružná akce s charitativním podtextem, se včera přiměla vykoupat v ledové řece dvacet odvážlivců. „Bylo by dobré, aby všichni, kteří vody vlezli, z ní také vylezli,“ zahlásil hlavní organizátor David Janik.

Otužilci se koupou v Olze poblíž mostu u restaurace Zobawa v Třinci. Vloni se akce konala 18. listopadu, teplota se tenkrát pohybovala kolem patnácti stupňů.

A letos? „Voda v řece má půl stupně, teplota vzduchu mínus tři stupně,“ hlásí Janusz Sikora – dříve z Vendryně, nyní už z Oldřichovic.

Hladina je pokryta ledem. Co teď? Janusz jde na věc, led „pořeší“ sekerou.

Do vody vlezl jako první, prorazil do ledu díru, pak lámal asi dva až tři centimetry silné ledové tabule a odhazoval je pryč. V Olze byl třikrát!

Trošku jsme to nevychytali, ale nenapadlo mě, že by v prosinci mohlo mrznout,“ vtipkoval dobře naladěný David Janik, organizátor akce. Do řeky vstoupil dvakrát.

Do ledové řeky vlezla i paní Martina. „S otužováním nemám žádné zkušenosti, dnes je to poprvé. Je to skvělý pocit, člověk si to prostě musí jít užít. Je třeba vlézt do vody a nemyslet na chlad. Bylo to výborné, ale jen do té doby, než mě začaly bodat takové malé jehličky,“ svěřila se.

Ledovou lázeň si dopřálo několik žen,

a dokonce i jeden chlapec.

Bogdan Cienciala ve vodě předvedl bojový postoj.

A já si vás všechny nafotím!

Dorazili i dva fotbalisté Vendryně – Zdeněk Gurecký a Pavel Chwastek, který už závodně nehraje.

A povolený doping? Přece čaj s rumem! „Naředím si to jedna ku jedné,“ ozvalo se ze skupinky.

Kdo vylezl na břeh, šel se zahřát k ohni.

Důkladně se osušit a navléknout na sebe teplé oblečení.

V příštím roce uspořádáme další smočení. Termín stanovíme operativně, podle toho, jak to komu bude vycházet v práci,“ předeslal Janik.

A výtěžek z akce? Na podporu charitativního projektu Adopce pro budoucnost podporujícího dvanáct děti z Třince a blízkého okolí se vybralo bezmála pět tisíc korun.

 

Komentáře