Festival dokumentárních filmů Jeden svět Třinec se vrací zpět

TŘINEC, BYSTŘICE  Dnes v třineckém kině Kosmos odstartuje snímkem Zazpívej mi 13. ročník festivalu Jeden svět Třinec. Na jaře festival těsně před začátkem zastavila koronavirová opatření.

Program festivalu zůstal téměř beze změn a diváky tak čekají 4 dny plné dokumentů, které se budou věnovat nejen lidským právům, ale také klimatickým změnám. Na jeden den přesune festival také do kina v Bystřici. Festival potrvá do neděle 20. září.

Když jsme na jaře festival rušili, byl to pro mě osobně jeden z nejtěžších momentů za celou dobu konání festivalu v Třinci. Jsem moc ráda, že se Jeden svět rozhodl festival posunout na září nejen v Praze, ale i v regionech. Dokonce se nám podařilo udržet program beze změn, tedy až na jednu, zahajovací snímek. Věřím, že festival proběhne a přeji si, aby si na něj našlo cestu, co nejvíce diváků, protože Covid-19 není to jediné, s čím se potýkáme. Stále jsou tady lidská práva a především klimatické změny, kterým se festival letos bude věnovat – říká Hana Pietrová, koordinátorka Jednoho světa v Třinci.

Letošní ročník festivalu představí celkem 12 dokumentů z České republiky a celého světa. Zahajovacím snímkem, který bude promítán dneska v 18 hod. v třineckém kině je dokument Zazpívej mi, jenž se věnuje dopadům digitálních technologií na život v Bhútánu. Hostem ve třineckém kině Kosmos bude spisovatelka a cestovatelka Tereza Boučková, která přečte ze své nové knihy Bhútán, má láska.

V pátek se program festivalu přesune do kina v Bystřici a blok dokumentů bude věnován tématu přírody. Promítat se bude například dokument Češi jsou výborní houbaři Apoleny Rychlíkové. V sobotu 19. září se budou v Knihovně Třinec promítat dokumenty, které se věnují ženám, například Teorie lásky polské režisérky Małgorzaty Goliszewské nebo dokument Zbytkové ženy, který se zaměří na Čínu.

Poslední den festivalu nabídne mimo jiné kanadský snímek Svébytná půda, jež diváky zavede do subarktické Kanady, kde lidé žijí svobodně i v těch nejtěžších podmínkách.
Součástí festivalu budou také projekce ve virtuální realitě a projekce pro školy.

Ohledně opatření proti šíření onemocnění Covid-19 v Knihovně Třinec, Kině Kosmos a Kině Bystřice platit následující: nutnost zakrytí ve vnitřních prostorech dýchacích cest, použití dezinfekce před vstupem do projekčních sálů a dodržování rozestupů.

Program festivalu najdete zde.

Komentáře