Gorole na wandru

JABLUNKOV V úterý se v Jablunkovském centru kultury a informací cestovalo v tomto roce naposledy. Hlavními aktéry byli manželé Klimkovi, kteří cestovali po státech Střední a Jižní Ameriky.

„17 měsíců, 16 států, 40.000 kilometrů, 5.200 výškových metrů, čtvery kroksy, 3 fotoaparáty, „dwo Gorole“ a jedno auto,“ tak by se dalo shrnout do čísel cestování manželů Klimkových.

„S myšlenkou cestovat po světě jsme si pohrávali už v době studií v Krakově. Nakonec jsme se rozhodli, že po absolvování vysoké školy si vyděláme peníze, ty pak použijeme na plnění svého snu.  Příprava trvala asi půl roku, kdy jsme museli absolvovat povinná očkování, museli jsme shromáždit potřebné papíry. Pak už jsme jen zabalili batohy a vyrazili do světa. První zemí, kde jsme přistáli, byla Kuba,“ vyprávěli o své cestě.

Z Kuby se vydali do Texasu jen proto, aby si koupili auto, které po dobu cestování se stalo jejich domovem, cestovním prostředkem, kuchyní, obývacím pokojem. Přejeli od Mexika na jih Ameriky až k Patagonii. Na své cestě objevili nádherná místa, poznali novou kulturu, zvyky, získali nové přátelé. Ochutnali místní speciality.

„Nejvíc mi chutnalo ovoce, na tu chuť nikdy nezapomenu, dalo se koupit všude, různé druhy, i takové, které u nás v obchodě nekoupíme,“ dodala  Magda Klimková.

„Život tam je úplně jiný. V době, kdy u nás, bohužel, stavíme kolem domů vysoké ploty, lidé tam žijí spolu, scházejí se na ulici, na tržišti, spolu vaří, jí, domů se chodí jenom vyspat. Žijí teď a tam, nestarají se, co bude zítra. Žijí velmi skromně, k životu jim stačí opravdu málo. Na svých cestách jsme se většinou setkali s velkou vstřícností, kromě obrovských zážitků jsme si domů přivezli pokoru a skromnost,“ pokračoval Klimek.

Po 17 měsících cestování se těšili na normální postel, sprchu, záchod. Z Ameriky odjeli přímo do Skotska, aby si vydělali na další splnění svých snů.

Komentáře