Hasiči z Jablunkova jsou nejlepší!

KARVINÁ Dobrovolní hasiči z Jablunkova v sobotu zvítězili v krajském kole ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Stříbrní skončili dobrovolní hasiči z Ostravy-Radvanic, bronz získal tým z Hradce nad Moravicí. Mezi profesionály byli nejlepší hasiči z bruntálské stanice HZS Moravskoslezského kraje

Soutěž ve vyprošťování osob z havarovaných vozidelv se konala Karviné na parkovišti u parku Boženy Němcové. Soutězily týmy jak profesionálních tak dobrovolných hasičů.

– Úkolem soutěžního týmu bylo bezpečně a efektivně vyprostit do dvaceti minut zraněnou osobu z havarovaného vozidla po komplikované nehodě, doplněné o sloupy, stromy, semafory, barely, betonové zábrany…, včetně stabilizace havarovaného vozidla. Součástí vyproštění bylo i poskytnutí první předlékařské pomoci – uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Počínání týmů během simulovaného zásahu sledovali kvalifikovaní rozhodčí, kteří hodnotili zásah a vyproštění zraněné osoby ve třech oblastech – taktika, technika provedení zásahu a poskytnutí první pomoci.

V oblasti taktiky se hodnotilo například velení u zásahu, spolupráce a komunikace celého týmu, bezpečnost práce; v oblasti techniky ovládání vyprošťovacích zařízení, způsob využití různých ochranných prostředků k přímé ochraně zraněné osoby a vyproštění zraněného, včetně zajištění životně důležitých funkcí a fixace vyprošťovaného.

Vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel je vysoce specifickou činností, ovlivněnou i rozvojem automobilového průmyslu. Jediní, kdo tyto speciální záchranné činnosti v ČR vykonávají, jsou právě hasiči – podotkl Kůdela.

Nutno dodat, že mimo soutěž se na parkovišti u Parku Boženy Němcové představily i tři kvalitní týmy polských profesionálních hasičů (PSP) – z obcí Wodzisław Śląski, Jastrzębie-Zdrój a Těšín, které si pak předávaly s českými hasiči své zkušenosti. Letos uplynulo deset let od uzavření smlouvy o spolupráci mezi moravskoslezskými a polskými hasiči na společné hranici. HZS MSK tak například zasahuje u nehod na polské dálnici A1 za Bohumínem, vypomáhat se jezdí i k požárům.

Na video ze soutěže se můžete podívat zde.

Foto: TZ

Komentáře