Historie a vývoj hokejové výstroje

PROTEXT Hokej je nejrychlejší kolektivní sport světa. Lední hokej na sebe strhává velkou pozornost, přináší velké bitvy v národních ligách, na mistrovství světa či olympijských hrách. Hokej je čím dál více oblíbenější. Jako každý sport se i hokej vyvíjí, je rychlejší, přesnější a v některých případech i tvrdší. S vývojem hokeje se výrazně měnila i hokejová výstroj.

Brankářské masky nebyly samozřejmostí!

Zdroj: http://novy.nhl.cz/ohlednuti-zpet-historie-brankarskych-masek/500370

Jste hokejovými fanoušky nebo tento sport pouze znáte ze zpráv v televizi? V obou případech si vybavíte rychle letící gumový puk, který sviští těsně kolem hlav brankářů. Umíte si představit, že by se brankář postavil mezi tři tyče bez brankářské helmy? V minulosti to byl častý jev.

Brankáři chytali bez ochrany hlavy a často docházelo k tržným ranám a úrazům. V minulosti sice nebyly střely ještě tak tvrdé, ale i tak patří tehdejším brankářům velký obdiv. S rozvojem hokeje se brankářská maska stala nezbytnou součástí hokejové výstroje.

První brankářské masky nebyly, ale žádným hitem. V roce 1927 měla na sobě jako první ochranu hlavy univerzitní hokejová brankářka Elizabeth Graham. Věřili byste, že jako první brankářskou masku s dráty chránící brankářův obličej, oblékl reprezentant Japonska? V roce 1936 se o tuto událost postaral Teiji Honma. Velký zlom přišel v roce 1972, kdy na svou hlavu nasadil sovětský hokejový brankář Vladislav Treťjak masku s pevnou konstrukcí a z ní se dále vycházelo ve vývoji až po dnešní modely masek.

Výstroj z kůže někdy připomínala v dešti těžký beton

Vývojem neprošly jen helmy a brankářské masky. Výstroj je lehčí než v minulosti a hráči se tak mohou pohybovat rychleji a po ledě téměř létat. Chrániče se v minulosti vyráběly z kůže. Řada stadionů nebyla krytá a pro hráče i brankáře bylo mnohem náročnější tahat na sobě už tak těžkou výstroj, natož v době deště! Výstroj nasála vodu a hráči se mohli cítí, že na sobě tahají beton.

Kovové brusle se používaly již ve 14. století

Zdroj: https://pardubicky.denik.cz/hokej_region/chranice-jako-z-betonu-masky-skoro-z-hororu.html

Vývoj zaznamenaly také brusle. První kovové brusle pocházejí již ze 14. století a objeveny byly v Maďarsku u Balatonu! Postupně se rozšiřovaly dále. V minulosti byly brusle těžké a skládaly se ze dvou částí. Spodní část byla z kovu a jednalo se o část, na které byly připevněny nože. Na tuto „konstrukci“ připevňovaly boty nejčastěji pomocí řemínků.

Zlom přišel v době vynalezení žlábku na nožích. Díky nim se mohl bruslař odpíchnout a byl mu umožněn mnohem jednodušší pohyb. S dalším vývojem se brusle přibližovaly do dnešní podoby.

Hokejové dresy se od svetrů posunuly k moderním prodyšným materiálům

Hokejové dresy nebyly vždy z lehkého a prodyšného materiálu. Musíme vzít v potaz, že se v minulosti hrál hokej především v zimě během tuhých mrazů na venkovních kluzištích. V dnešních dresech byste v minulosti asi zmrzli. Nejčastěji se tedy používaly různé typy svetrů. Svetry byly těžší než dnešní dresy a držely teplotu. Svetry ale sály vodu, což je činilo těžšími.

Hokejové dresy se nevyvíjely pouze po stránce materiálu, ale také designu. V minulosti byly dresy velmi jednoduché, obvykle s logem uprostřed. Dnešní dresy jsou již velmi často doplněny reklamami sponzorů, především v Evropě. V NHL se drží tradice a dresy jsou méně „komerční“.

Týmové dresy jsou znamením hrdosti a oddanosti danému klubu. Hráči na sobě nosí hrdě symboly klubu. V dnešní době se častěji vyrábějí dresy na míru, na daný zápas, na významnou událost.

Markysport

Markysport je unikátní výrobce sportovních dresů na míru. Jeho doménou jsou kvalitní použitý materiál, skvěle vypadající potisk a design, který je možno vybrat z nabídky nebo si jej kupující navrhne samostatně. Společnost se mj. orientuje i na výrobu hokejových dresů. Výrobu dresů od Markysport mohou využít nejen hokejové týmy, ale i amatéři nebo týmy hobíků, policistů, lékařů. Právě ti zde mohou popustit svou fantazii a přesně si říci, jak by jejich vysněné týmové dresy měly vypadat a co vše na nich chtějí mít vyobrazeno.

Komentáře