Horská služba hledala večer dítě

  BESKYDY Šestiletý chlapec se včera odpoledne ztratil tatínkovi cestou na vrch Travný, vzhledem k jeho věku a stmívání bojovali horští záchranáři při pátrání s časem.

  Asi hodinu po odloučení ho hledal sám otec, ale bezvýsledně, takže se obrátil přímo na dispečink HS Beskydy.  – To bylo kolem půl čtvrté a zanedlouho se začalo smrákat. Vytvořili jsme proto ihned tým šesti lidí na třech terénních čtyřkolkách a začali prohledávat vrchol Travného a přilehlé cesty. Zároveň jsme se připravili na masivnější pátrací akci, kdybychom do nějaké rozumné doby nebyli úspěšní – uvedl k počátku pátrání Pavel Masopust, zasahující člen Horské služby Beskydy.

  Záchranáři poměrně složitý terén prohledávali do zhruba páté hodiny – Ve vrcholových partiích Travného leží asi 30 centimetrů sněhu, níž pro změnu není sníh, ale zcela zledovatělé cesty. Stále se střídají zasněžené a holé partie a to i v lese. Už jsme se chystali povolat do akce další členy a techniku, když nám ovšem oznámili z obce Morávka, že chlapec sám došel do bezpečí – doplnil Pavel Masopust s tím, že od hocha to byl velmi dobrý výkon.

  V těchto dnech zamířilo, i přes uzavřené skiareály a hotely a další opatření nouzového stavu, do hor veliké množství návštěvníků. –To a počasí sebou nese samozřejmě nějaká rizika. Proto apeluji na turisty, aby věnovali zvýšenou pozornost bezpečí nejen svému, ale především dětí. Kdyby chlapec nebyl šikovný a někde uvízl, mohlo v tomto případě dojít k tragédii –  důrazně varoval Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy.

  Foto: vrch Travný

  Komentáře