I když jsou už léta v důchodu, opět zamířili do železáren

TŘINEC Patnáct bývalých zaměstnanců ve věku devadesát a devadesát pět let navštívilo tento týden Třinecké železárny, kde se s nimi setkali představitelé současného vedení hutě.

Sedm žen a osm mužů strávilo v huti mnohdy tři desítky let na válcovnách, ocelárně, vysoké peci, slévárně a dalších provozech. Zhruba stejný čas už nyní tráví v zaslouženém důchodu.

„Já jsem nastupoval do železáren zhruba v době, kdy vy jste odcházeli. Od té doby se fabrika velmi změnila a v technologickém rozvoji jsme pokročili hodně dopředu,“ řekl mimo jiné Henryk Huczala, technický ředitel Třineckých železáren, který pamětníky seznámil se současnou podobou firmy a odpovídal na otázky přítomných bývalých zaměstnanců.

Zatímco muže zajímalo, v jakém objemu se daří válcovat kolejnice, a kam je huť dodává nejvíce, ženy vzpomínaly na těžkou práci, kterou v šedesátých letech absolvovaly na válcovnách jako dělnice. Většina z nich dodnes sleduje dění v železárnách a také se zajímají o hokej.

„Pamatuju si dodnes moje telefonní číslo na provoze, bylo to 13760. V železárnách jsem pracoval od roku 1951 a skončil jsem v roce 1981,“ zavzpomínal bývalý dělník tehdejšího provozu Slévárna šedé litiny Adolf Prymus.

 

 

 

Komentáře