TŘINEC Kapr s bramborovým salátem, čili naše klasika. Letos si ji dopřeje i Roman Cymorek. Někdejší fotbalový útočník a bývalý učitel na ZŠ v Bystřici už přes dva roky žije na Islandu, Vánoce však stráví v kruhu svých nejbližších.

Jak moc se liší Vánoce na Islandu od těch našich?
Já je ještě vlastně nezažil, ale něco o svátcích vím. Zatímco u nás zlobivé děti straší čerti, na Islandu je to Jólakotturinn. Jóla – svátky, kotturinn – kocour. Legenda praví, že je větší než dvoupatrový barák, má veliké zuby a chodí jíst děti ve starém oblečení.

To zní velmi zajímavě.
Děti obecně nerady dostávají pod stromeček oblečení. Takže rodiče jim říkají, že pokud nezačnou chodit v nových šatech, přijde je sežrat kocour. Kromě toho mají třináct mužíků – Jólasveinar se jmenují. Od 12. prosince až do Vánoc obcházejí domy, hodným dětem dávají do bot malé dárečky a zlobivým shnité brambory. Také dělají různou neplechu.

Co všechno vyvádějí?
První plaší ovce, druhý krade mléko, třetí je malý a krade pánve, aby mohl sníst to, co se smažilo, čtvrtý je štíhlý a chodí olizovat speciální lžíci, pátý krade zbytky z předešlého dne, šestý se schovává pod postelí, aby mohl ukrást misku s jídlem, sedmý rád budí lidí ze spaní třískáním dveřmi, osmý krade Skyr (jogurt), devátý krade uzené klobásy, desátý kouká přes okno, co by se dalo ukrást, jedenáctý má veliká nos a tak moc dobře cítí, kde je laufbraud (veliká tenká chlebová placka), dvanáctý používá ke krádeží masa hák a konečně ten poslední chodí za dětmi a bere jim svíčky.

A co stromeček a dárky?
To je stejné jako u nás, mají vánoční stromek, na Štědrý den dostávají dárky a chodí na půlnoční. Katolíci jsou spíše jen na severovýchodě země, jinak v zemi převládají protestanti. Katolický biskup je ze Slovenska.

Jak vypadá islandská štědrovečerní tabule?
Každá rodina má v podstatě něco jiného, ryby jehněčí a podobně. Ale mají tam takového ptáka, v islandštině se jmenuje rjupa, česky je to bělokur. Žije volně na severu, jezdívají ho střílet. Na podzim si Islanďané vyřídí povolení a pak vyrážejí na lov. Rjupu si dají do mrazáku a jedí ji na Vánoce, dá se sehnat i v obchodech.

Bramborový salát, ten asi Islanďané neznají… 
Na bramborovém salátu jsem udělal kariéru, když jsem tam byl poprvé na návštěvě před třemi roky. Připravil jsem pro ně Vánoce s rybou, smaženým sýrem a bramborovým salátem, který jsem vylepšil jablky. Velmi jim chutnal. Když jsem tam přijel o rok později, říkali mi potato salad man.

Plánujete to rozjet ve velkém?
Sice jsem takový průkopník slezské kuchyně na Islandu, ale prozatím o tom neuvažuji. Bramborový salát připravuji jedině pro známé.

 

 

Komentáře