Jablunkov bude bez plesů, v Domě PZKO zasáhla hygiena

dav

JABLUNKOV Plesová sezona v Jablunkově je v ohrožení. Hygiena zakázala v místním Domě PZKO hudbu pomocí elektroniky a zesilovačů. A jiný větší sál ve městě není.

Laicky řečeno, objekt je schválený pouze na klubovou činnost, na velké akce jako je ples, nemá podle nových předpisů odhlučnění ani ventilaci. Povolením k takové hudební produkci disponuje pouze rokáč.

Kdyby v Domě PZKO hrála k tanci třeba cimbálovka nebo někdo na housle a harmoniku, bez napojení do elektřiny, nebyl by problém. Jen by to plesající asi na tanečním parketu neslyšeli.

„Dům PZKO nemá zkolaudovanou změnu užívání k elektronické hudební produkci. Hygienici vyžadují hlukovou studii, která by v objektu zřejmě vyšla, ale kdyby byla zavřená okna,“ vysvětlila vedoucí jablunkovského stavebního řádu Renata Niedobová.

Dodala, že uvnitř však chybí vzduchotechnika, takže stanovené podmínky pro tancující při zavřených oknech by dům asi nesplnil.

Ryłko: Ještěže takový stěžovatel není v každé obci

Zástupci MS PZKO Jablunkov už o nepříjemném faktu informovali písemně organizátory plesů.

„Bohužel. Budova se stavěla před 20, 30 lety, kdy žádný zákon toto nevyžadoval a nový stáří objektu nezohledňuje. Teď změnu užívání krajští hygienici chtějí. Nikomu by to nevadilo, kdyby si jeden Jablunkovan nestěžoval a hygienu nebombardoval stížnostmi,“ uvedl člen Místní skupiny PZKO v Jablunkově Jan Ryłko.

Dále poznamenal, že kdyby stejného stěžovatele měli i v ostatních obcích, nikde by si nikdo nezahrál a nezatancoval, protože tento požadavek málokterý starší kulturní dům splňuje.

Nejméně půl roku, když všechno dobře půjde

Zástupcům MS PZKO nezbývá, než se pustit do rekonstrukce. Zhotovení ventilace nebude jednoduché, protože uvnitř je stará klenba.

„Necháme zpracovat studii, projektovou dokumentaci, všechny audity jak hlukové, tak vzduchové a uděláme požadované změny. Ale hlavně musíme na všechno sehnat peníze,“ podotkl Ryłko.

Poté požádají stavební úřad o změnu užívání a budou čekat, zda jim hygiena dá zelenou. Podle Ryłka, vzhledem k náročnému papírování, nutnosti různých vyjádření, například od hasičů a podobně, to bude trvat nejméně půl roku.

„Je mi to líto. Plesy u nás mívala i česká škola, konal se zde křesťanský ples a mnohé další. Škola si ho v tělocvičně neudělá, protože v budově se ze zákona nesmí prodávat alkohol a v kostele se asi taky těžko bude plesat,“ zmínil ještě Ryłko s tím, že zákony a omezení způsobí, že lidé se už ani nebudou mít kde setkávat a bavit.

Jana

Komentáře