Jablunkov se zbaví překážek. Lidé si sami vybrali kde

JABLUNKOV Seniorům, těhotným ženám, maminkám s kočárky či různě handicapovaným lidem by se mělo časem po Jablunkově chodit veseleji.

Nebudou už muset složitě najíždět na obrubníky, dumat, kudy bude cesta bezpečnější nebo jak se dostanou s hůlkou či na vozíku do některé z veřejných budov a podobně.

Město chystá projekt pro pěší. Vybralo pro něj bezbariérové hlavní pěší trasy a významné stavby.

„Navržené základní trasy propojují celé město. Centrum, sanatorium, koupaliště, autobusové nádraží, klášter, bytové domy či třeba Městský les,“ vypočítává tajemník úřadu Jan Nieslanik.

Dodává, že jde o strategický dokument, který pomohli tvořit sami obyvatelé na schůzkách se zástupci radnice.

„Naslouchali jsme jim. Například zástupci svazu tělesně postižených nejčastěji žádali právě bezbariérové řešení veřejných budov a také polikliniky. Tam bohužel zatím jednání nikam nepokročila, jelikož se jedná o soukromý objekt a vlastníci mají jiné priority,“ zmiňuje Nislanik.

Další lidé poukazovali na nedostatečně řešené vodící linie pro pěší na náměstí, překážky, poutače, sníženou obrubu bez varovného značení, chybějící komunikaci pro pěší na Školní ulici, na Dukelské ulici opět na sníženou obrubu bez varovných pásů nebo na rizikový povrch v ulici Čs. Armády.

Dokument nyní poputuje do rukou rady a zastupitelů ke schválení. Jelikož odhadované náklady projektu činí 37 milionů korun, bude se pak město ucházet o národní nebo evropské dotace.

 

Komentáře