Jablunkovští hasiči se starají o místní babičky jako o vlastní

JABLUNKOV Hasiči z Jablunkova nejenže pomohli seniorům s dopravou hlásičů požárů a detektorů oxidu uhelnatého z Frýdku-Místku, ale zároveň je učí, jak se chovat a co dělat, když náhodou začne hořet a přístroj spustí alarm. Většině důchodců dokonce chodí hlásiče i detektory montovat domů.

„O montáž má zájem devadesát procent z nich. Není totiž jedno, kde v bytě přístroj umístí. My jim umíme poradit,“ říká velitel jablunkovských hasičů David Sadowski.

Pokud je v centru bytu chodba, připevní přístroj, který reaguje na kouř, právě tam. „V případě, že babička spí v kuchyni, musíme popřemýšlet, jak se bude oheň v prostoru chovat. Důležité je, aby stihla utéct, když začne hořet a také, aby hlásič slyšela. Je to individuální. Detektory oxidu uhelnatého zase přijdou do blízkosti samotného spotřebiče,“ doplnil Sadowski.

Součástí celé akce jsou přednášky pro seniory na témata spojená s preventivně výchovnou činností v oblasti požární ochrany. Přístroje dostávají senioři nad 65 let zdarma.

Dohromady 350 hlásičů požáru a 200 kusů detektorů oxidu uhelnatého nakoupil Moravskoslezský kraj. Zařízení za téměř 385 tisíc korun daroval obecně prospěšné společnosti Společně, která provozuje seniorská kontaktní místa, tzv. Senior Pointy v Ostravě a Frýdku-Místku. Společnost pak distribuci zajišťuje dál.

Mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl záchranáři v roce 2014 vyjížděli k 66 pacientům intoxikovaným oxidem uhelnatým, v roce 2015 šlo o 65 pacientů a v roce 2016 zhruba o 80 pacientů.

Jana

 

Komentáře