Jablunkovští žáci navštívili Heľpu

JABLUNKOV Vybraní žáci z české i polské jablunkovské školy strávili v rámci projektu Erasmus osm zajímavých dnů ve slovenské obci Heľpa.

Hned po příjezdu je přivítalo luxusní ubytování v hotelu Lucs. Ještě ten den odpoledne navštívili koncert místního souboru na Staré faře.

Po návratu do hotelu se už setkali s dalšími účastníky projektu, kteří dojeli z Polska a Maďarska. Slovenské děti se připojily až v pondělí ráno.
Prvotní obavy z toho, jak se budou dorozumívat, se rozplynuly jako pára nad hrncem, neboť s polským jazykem naše děti i z české školy nemají problém, Maďaři přijeli ze školy slovenské, protože slovenský jazyk je velmi podobný českému, hned bylo po problému.
A co všechno naši žáci zažili? Každý den byly jiný…
Poznali místa, odkud noví kamarádi přijeli, poznali, jak to chodí ve školách v Polsku, na Slovensku i v Maďarsku, jaké mají známky, předměty, kdy mají prázdniny.

S místními žáky, kteří byly také účastníky projektu, poznali zajímavá místa v obci.

Velmi zajímavá byla hra Mission Impossible, kdy účastníci museli plnit zadané úkoly – např. získat podpisy důležitých osob v obci, půjčit si nějakou knížku, donést 10 vajíček a podobně.

Jedno odpoledne poznávali kulturu, písničky i tance jednotlivých zemí.

Pak museli připravit večerní program, jak jinak než v gorolských krojích a našimi písničkami a tanci.

Nechyběly tvořivé dílny, kde se stavělo, malovalo, pletlo, háčkovalo, navlíkalo korálky….

Žáci místní školy spolu s učiteli připravili sportovní dopoledne.

Vybraní jedinci pomohli v kuchyni nachystat pro své kamarády snídani. Ta chutnala!!!

Folklor v Heľpě je stálé živý. Babičky do kostela vždy chodí v krojích, na které jsou patřičně pyšné.

Na závěr nemohla chybět diskotéka.

Počáteční ostych byl tatam, vznikla nová přátelství a přáním všech účastníků bylo opět se setkat na dalším podobném pobytu.

Byl to nádherný pobyt, počasí nám přálo, poznali jsme nová místa, nové kamarády, děkujeme moc, že jsme tam mohli být,“ odvětili jak jeden muž účastníci Erasmu.
Domů se žáci vrátili šťastní s batohem plným krásných vzpomínek na nádherných osm dnů na Slovensku.

Komentáře