Jak se pod kaštanem dělaly „bosoki“

JABLUNKOV Zajímavé řemeslné dílny se konaly ve čtvrtek odpoledne pod kaštanem vedle Jablunkovského centra kultury a informací. Workshop vedl Jan Michalik, který naučil účastníky vyrábět sandály, on sám jim říká „bosoki“.

„Když jsem studoval na vysoké škole, měl jsem štěstí na kreativní kolegy, kteří neustále vymýšleli a organizovali různé rukodělné dílny. Právě během takových workshopů jsem se poprvé seznámil s botami „huarache“, kterým jsem začal říkat „bosoki“. Jsou tak pohodlné, že je nosím od jara do pozdního podzimu, chodím v nich i po horách“ seznámil účastníky kurzu s historií jeho prvních „bosoků“ Janek Michalik.

Bosoki jsou ve skutečnosti pantofle inspirované mexickým kmenem Tarahumara. Indiáni je pro sebe šijí ze všeho, co najdou nebo mají po ruce. „Bosoki“ v současné době zažívají velký boom. Jejich velkou výhodou je, že perfektně sedí na noze a každý pár je originál.

„Chůze v bosých botách v létě je určitě zdravější než používání vysokých podpatků,“ dodal Michalik. Pak se už všichni vrhli na výrobu svých letních bot.

Hm, kterou barvu si mám vybrat….

Obkreslovalo se…

…stříhalo se…

…dělalo dírky…

…navlíkalo se.

Po dvou hodinách příjemně stráveného času účastníci odcházeli domů nejen spokojeni, ale hlavně v nových, ručně vyrobených botách.

Komentáře