Jak vyřešit parkování v centru? Třinec přišel s novinkou

TŘINEC Zaparkovat v Lyžbicích, nebo na Sosně většinou stojí hodně nervů. A bude hůř, protože aut přibývá a možností, kde by šlo vytvořit nová parkovací místa, už moc není. 

Mnoho rodin má totiž víc jak jedno auto, někteří k tomu ještě parkují u domu i služební vůz. Přitom, když se stavěla sídliště, nikdo nepředpokládal, že na rodinu připadnou dvě auta a lidé je budou nejen parkovat, ale i garážovat na ulicích.

Proto se také Třinec rozhodl alespoň zmapovat strukturu parkování ve městě a do budoucna chce vytvořit systém rezervování parkovacích míst v centru. Když třeba budete chtít zaparkovat u finančního úřadu, doma si díky aplikaci najdete volné parkovací místo a zarezervujete si ho.

Motoristé se s novinkou mohou nově setkat na parkovišti na náměstí Svobody před finančním úřadem.

Nový systém mapuje obsazenost parkoviště a data z kamer přenáší na dvě světelné informační tabule umístěné na sloupech veřejného osvětlení při příjezdu k parkovišti. Takže řidiči vidí, zda je na parkovišti volné místo.

„Nejenže tento systém minimalizuje zbytečné průjezdy vozidel na obsazeném parkovišti při neúspěšném hledání volného místa, ale poskytne městu přesná data o využitelnosti parkoviště nebo například i o době parkování jednotlivých vozidel,“ vysvětlil Leszek Gryga z odboru dopravy třinecké radnice.

Informace o obsazenosti parkoviště mají být rovněž přístupné například v nové mobilní aplikaci, kterou lze najít v chytrých telefonech v Google Play nebo App Store pod heslem „parkování v Třinci“. Aplikaci jsme vyzkoušeli, zatím v ní informace o obsazenosti zmíněného parkoviště nesou.

Testovací provoz potrvá po dobu jednoho roku a je bezplatný.

Komentáře