Jak vyřešit parkování v Třinci? Je tu zajímavý nápad, má ale háček

TŘINEC Problém parkování ve městě trápí řidiče již dlouhou dobu. A právě toto téma může být výtahem do primátorského křesla. 

Na internetu se objevilo video z architektonické dílny Petit Ateliér, které nabízí zajímavě zpracované řešení parkování ve městě:

Video firma zveřejnila už v květnu a nedávno se objevilo na Facebooku. Rozhodně zaujalo. Jeho autorem je Petit Ateliér. „Studii jsme vypracovali z vlastní iniciativy Petit Ateliéru. Ale pochopitelně se záměr líbí i spoustě lidí, kteří poblíž náměstí bydlí či sídlí,“ vysvětlil nám vedoucí ateliéru Jan Beneš.

Proč s podobným návrhem nepřišlo samotné město? „Ano, video jsem viděla. Před půl rokem mě navštívili představitele Petit Ateliéru. Tehdy jsme je informovali, že už od roku 2017 máme také zpracovanou podobnou studii. Tyto dvě studie se liší v detailech a počtu ramp,“ popsala primátorka Věra Palkovská.

I když město studii zná, má dokonce připravenou i svoji, s realizací podzemního parkoviště u Trisie zatím nepočítá. Podle Palkovské problémem je vysoká cena investice. Na začátku tohoto roku byla předběžná cena podzemního parkoviště odhadována na 400 milionů korun.

„Cena jednoho parkovacího místa tak vychází na víc jak milion korun, zhruba 1,3 milionu korun, což je jeden byt pro potřebné. A jelikož ceny stavebních prací pořád rostou, není vyloučeno, že třeba za rok už to bude půl miliardy na celé parkoviště,“ vysvětlila primátorka a dodala, že tímto by se vyřešilo pouze parkování na Terase, v okolí kulturního domu Trisia. Dle jejího názoru v Třinci jsou mnohem problematičtější místa z pohledu parkování, jako třeba sídliště Sosna.

Vedení města už mluvilo o investici i s potenciálními investory, kteří mají v okolí své firmy. Podle primátorky, když dostali informaci o ceně, nikdo z nich do společné investice nechtěl jít.

„Není to tak, že jsme od tohoto projektu úplně odstoupili, pokud by se objevila možnost získat na realizaci dotaci, určitě bychom o tom přemýšleli. Teď se snažíme najít finančně i technicky méně náročné řešení parkování nejenom na Terase, ale v celém městě,“ tvrdí Palkovská.

 

Komentáře