Kdo bude univerzální machr?

REGION O tom, že na trhu práce je málo zručných, technicky zdatných a kreativních lidí, se mluví už delší dobu. Proto také Úřad práce a město Třinec společně s představiteli firem vyhlásili druhý ročník soutěže Univerzální machr pro žáky devátých tříd základních škol.

Pořadatelé vymysleli pro žáky zadání ve třech řemeslných oborech. Projevit se v nich mohou budoucí obráběči, technici i řemeslníci.

Co čeká účastníky soutěže?

Řemeslníci

Město Třinec spolu s firmou Hamrozi prověří u tříčlenných týmů žáků dovednosti v ručním řezání plastového vodovodního a kanalizačního potrubí, zatloukání hřebíků do dřevěných špalíků i zapojení elektroinstalace nebo složení dvojitého dřezového sifonu a další činnosti.

Obráběči

Úřad práce spolu s firmou Strojírny a stavby se zaměřili na obrábění. Žáci si mohou vymyslet jakýkoliv výrobek ze dřeva a s pomocí soustruhu pro začátečníky jej vyrobit.

Technici

Třinecké železárny připravily pro žáky nelehký úkol, a to vytvořit 3D funkční model některého ze stávajících výrobních zařízení v huti, natočit krátké video s postupem a vysvětlením, k čemu výrobní agregát slouží.

Práce mohou týmy ze základních škol odevzdat do poloviny ledna příštího roku. „Chceme podnítit mladé lidi k výběru technicky zaměřených oborů a nasměrovat je tak, aby měli po skončení studia co nejvyšší šance na následné uplatnění,“ řekla ředitelka Kontaktního pracoviště ÚP ČR v Třinci Olga Sikorová.

 

 

Komentáře