Klérus v Bystřici a Třinci

BYSTŘICE Podzim přináší nejen zlaté listí a vůni hub, ale také festival Filmové babí léto – Babie Lato Filmowe. Letošní již 27. ročník tentokrát divákům dopřeje 14 filmů, které jsou jako vždy přehlídkou polské, české a slovenské kinematografie. Filmový festival potrvá od 2. do 6. října a na programu má, a to hned dvakrát, i Klérus (Kler) – jeden z nejlepších současných polských filmů.

Zahájení festivalu se bude konat ve středu 2. října v 19 hod. v kině v Bystřici, a kromě inauguračního proslovu a představení hostů letošního ročníku nabídne divákům také polský film Komorník („Kamerdyner“) režiséra Filipa Bajona, který se zaměřil na složitý osud tři národů – Němců, Kašubů a Poláků – obývajících bývalé polsko-německé pohraničí.

Na letošním festivalu největší zastoupení mají polské filmy, kterých je devět. Z české kinematografie budou divákům dopřány tři snímky (mj. Hovory s TGM), ze slovenské dva. Filmy jsou rozdělené do tří kategorií – šest bylo zařazeno do kategorie Hit sezóny, sedm do Debutové soutěže. Třicet let starý film Výslech („Przesłuchanie“) režiséra Ryszarda Bugajskeho se skvělou Krystynou Janda bude promítán v rámci Speciální produkce.

Nejkontroverznějším filmem tohoto festivalu je bezesporu film „Klérus“ („Kler“) od Wojciecha Smarzowskeho. Jelikož režisér nedostal v Polsku povolení na natáčení v tamních kostelích, vyžádal si povolení od české církve. Točilo se nakonec v Orlové. Film začíná bohapustou pijatikou tří kamarádů – katolických kněží, která odstartuje další sérii událostí značně ovlivňujících jejich osudy. Přitom postavení každého z nich je v rámci církve zcela rozdílné. Nutno dodat, že ve filmu zahráli herci patřící k naprosté polské herecké špičce (Gajos, Braciak, Więckiewicz), krátkou roli si střihla i současná ředitelka Česko-polské obchodní komory Izabela Kapiasová, a po uvedení filmu do kin se v Polsku po dva měsíce nemluvilo o ničem jiném. Klérus v rámci Filmového babího léta bude k vidění také v třineckém kině Kosmos, a to v pátek 4. října v 17.30 hod.

Festivalové filmy se budou promítat hlavně v bystřickém kině, a kromě Třince také v Jablunkově. Připomínáme, že členové Polského filmového klubu mají v Bystřici vstup na všechny polské filmy zdarma, ostatní diváci za vstupenku zaplatí pouze 40 Kč. Kina v Třinci a Jablunkově si určují cenu samy. Program letošního 27. Filmového babího léta najdete zde.

Komentáře