Kněz na scéně, v sále narváno

DOLNÍ LOMNÁ Vtip, šarm a dobrá nálada provázela ve čtvrtek 17. října talk show římskokatolického kněze  Zbigniewa Czendlika věnované jeho knize „Postel hospoda kostel“. Diváci si ze sálu Hotelu pod Akáty, kde se setkání konalo, odnesli dobrou náladu, životní moudra, několik vtipů a někteří i autogram.

Děkan lanškrounský Zbigniew Czendlik sám o sobě říká, že je  „prolítář“ protože „prolitává“ celou zemi ze svatby na křtiny, na povídání a například zahajování Velké Pardubické. Jeho nadřízený o něm prohlásil „jeden Czendlik není problém,  ale deset už by byl“. Na dveřích své ložnice má ceduli s nápisem „Probudit jen v případě požáru a zrušení celibátu“. V roce 2016 vydal napsanou společně s Markétou Zahradníkovou knihu „Postel hospoda kostel“ v niž jsou zaznamenány příběhy jeho života. A právě s nimi, a také s těmi novějšími, se podělil minulý čtvrtek s diváky v Dolní Lomné.

Pravdou je, že Zbigniew Czendlik je poněkud netradičním knězem, který má život opravdu rád, a je moc dobře, že tu radost ze života umí předávat dál. Ano, bylo veselo. Smích celého sálu provázel jeho povídání, kdy nešetřil vtipy (Proč má Pán Bůh rád ateisty…..protože ho nikdy neobtěžuji). Bylo i trochu smutno, když povídání sklouzlo k pohřbu Karla Gotta, pro který psal projev a stvořil vlastní motlitbu. Byl čas i k zamyšlení, kdy sdělil, že má dva životní motto: „Každý z nás je jako anděl, který má jen jedno křídlo. Proto, abychom mohli létat, se musíme pevně obejmout“ a také slova kněze a básníka Jana Twardowskeho „Spěchejme milovat lidi – tak rychle odcházejí“.

Zážitek z tohoto setkání, soudě dle slov účastníků, byl pro mnohé nepopsatelný. Další bude zájemcům dopřán již brzy. Zbigniew Czendlik se svým talk show navštíví totiž třinecký kulturní dům Trisia, a to 6. listopadu v 17 hod.

 

 

 

Komentáře