Kostel v Gutech byl včera vysvěcen

GUTY Necelé čtyři roky po žhářském útoku se lidem vrátil dřevěný kostel Božího Těla v Gutech. Přesněji řečeno jeho věrná replika, kterou včera posvětil apoštolský administrátor ostravsko-opavské diecéze Mons. Martin David.

 

Včerejšího slavnostního vysvěcení dřevěného kostelíku se kromě zástupců církve zúčastnilo mnoho místních obyvatel, nechyběla i primátorka Třince Věra Palkovská. O tom, že se jedná o důležitou událost svědčil i přímý přenos z vysvěcení kostela na ČT2.

– Kostel byl znovu vybudován jako věrná replika původní stavby za použití tradičních řemeslných postupů. Pro stavbu kostela bylo použito 450 m3 jedlového dřeva, 150 m3 smrkového dřeva pro dřevěný šindel a přes 10 m3 dubového dřeva. Investorem stavby byla Římskokatolická farnost Střítež u Českého Těšína ve spolupráci s Biskupstvím ostravsko- opavským – uvedl vedoucí stavebního odboru biskupství Václav Kotásek, který celé čtyři roky koordinoval práce na znovupostavení kostela.

Přestože replika gutského kostelíku je z venku k nerozeznání od původního kostela, interiér se značně liší. Proč? – Při požáru kostela byl zcela zničen mobiliář, z velké většiny tvořený movitými kulturními památkami. Novou podobu interiéru navrhl architekt Marek Štěpán z Brna. Návrh vychází částečně z původního řešení, např. malba zábradlí kůru a provedení úprav stěn presbytáře. Vybavení kostela, především oltář a svatostánek, je řešeno zcela nově a moderně. Oproti původní stavbě je kostel vybaven plnohodnotnými varhanami od polské firmy ZYCH. Varhany mají jeden manuál a sedm rejstříků. K novému vybavení patří rovněž čtyři zvony, vyrobené firmou Felczyński v polském Przemyślu- uvedl Kotásek.

Kostel je nově vybaven elektrickým protipožárním zařízením, napojeným na Pult centralizované ochrany hasičů. Novým technickým vybavením kostela je rovněž nádrž na požární vodu s objemem 24 m3.

Připomeňme: dřevěný Kostel Božího Těla v Gutech z 15. století lehl popelem po žhářském útoku v noci z 1. na 2. srpna 2017. Základní kámen stavby repliky kostela byl položen 26. května 2020, projekt na obnovu kostela zpracoval arch. Antonín Závada se synem.  Hlavním dodavatelem stavby byla firma Tesařství Papšík z Hošťálkové na Vsetínsku. Řemeslníci kostel nejdříve sestavili na dvoře firmy, po vydání stavebního povolení se rozebral na jednotlivé trámy a převezl do Gutů. Závěrečná prohlídka Stavebního úřadu proběhla  letos 26. května, včera, tedy v neděli 6. června byl kostel vysvěcen.

 

Celkové dosavadní náklady obnovy kostela překročily 33 milionů korun. Hrazeny byly především z pojistného, z prostředků veřejné sbírky, kterou zorganizovalo město Třinec a která vynesla díky štědrosti dárců téměř 4 miliony korun. Dřevo na výrobu šindelové krytiny v hodnotě 800 tisíc korun darovalo Biskupství ostravsko-opavské, Město Ostrava přispělo částkou 300 tisíc korun na pořízení 3 nových zvonů. Na obnově svého kostela se podíleli formou sbírek také místní farníci.

Foto: Pavel Schauer / Video: Lukáš Rumpík

Video vysvěcení Kostela Božího Těla v Gutech

 

Komentáře