Koupu se v Tyrce a v Ostravici, prozradil otužilec Janusz Sikora z Oldřichovic

TŘINEC Dovedete si představit, že si obléknete plavky, přijdete nad řeku a „hupsnete“ do ní? Pro mnohé nepředstavitelné, pro Janusze Sikoru z Oldřichovic naprosto běžná věc.

Nedávno byl jedním z těch, kteří se vykoupali v Olze. Do vody vlezl třikrát, prorážel led, aby ho mohli následovat ostatní.

Jak jste se k otužování dostal?
Úplnou náhodou. Kamarád se přede mnou zmínil o metodě Wima Hofa. Jedná se o cvičení dýchání, myšlení a koncentrace, součástí je také otužování. Absolvoval jsem kurzy v Bratislavě a postupně začal s otužováním. Praktikuji je už asi půl roku. A také jsme třeba šli na Ďumbier pouze v šortkách.

Koupete se v Olze?
Ne, pravidelně chodím do Tyrky, tak jednou dvakrát týdně. A stejně často se s kamarádem koupeme v Ostravici ve Frýdku-Místku. Během polední pauzy vlezeme do řeky a jdeme na oběd. Doma si každý den dávám studenou sprchu.

Nachlazení či chřipka vás asi netrápí, je to tak?
Ano, nemocný nebývám. Otužuji se už asi rok a půl, posledního půl roku pravidelně.

Máte před sebou nějakou výzvu?
Ani ne. Snad jen, abych to dodržoval.

Musíte se hodně přemáhat, abyste  do ledové vody vlezl?
Ani ne. Někdy člověk vydrží třeba i pět minut, jindy jen několik desítek sekund. Když se na to necítí, nemá ve vodě co dělat. Musí reagovat podle toho, co mu říká tělo.

Věnujete se závodně nějakému sportu?
Kdysi jsem hrával tenis za Třinec, teď běhám a chodím po horách. Kdo pravidelně sportuje odmala, většinou už u sportu zůstane.

 

 

Komentáře