Letošní rok v knihovně bude patřit ekologii

TŘINEC O klimatických změnách, ekologii a dopadech působení člověka na přírodu se vede celospolečenská debata. Knihovna Třinec se na to rozhodla reagovat a v roce 2020 plánuje sérii akcí, které se budou environmentálním tématům věnovat z různých pohledů. Jednu z prvních přednášek bude moct veřejnost navštívit už zítra, tedy ve čtvrtek 23. ledna.

Jednou z prvních akcí s environmentální tematikou bude poslechový večer Jiřího Špičáka a Jonáše Kucharského, který se uskuteční zítra od 18,30 hod. v Café Čítárna. Hudební publicisté zmapují, jak se klimatické změny vepsaly do současné hudby, nakolik ji ovlivňují a co mohou v textech mainstreamových i žánrových interpretů posluchači najít.

Vliv klimatických změn na naše životy je neoddiskutovatelný. Někteří z nás je pociťují přímo, někteří zprostředkovaně skrze média nebo sociální sítě. V Knihovně Třinec se snažíme na to, co se děje kolem nás nebo ve světě, reagovat. V roce 2020 nás tak čeká několik akcí, od přednášek až po promítání filmů, které se na krizi, jež procházíme, podívají z různých úhlů a přinesou vícero pohledů,“ řekl Jan Delong, tiskový mluvčí Knihovny Třinec.

Další program věnující se ekologii a konkrétně krajině a vodě bude následovat příští týden. V úterý 28. ledna od 17 hod. promítne knihovna ve spolupráci s festivalem dokumentárních filmů Jeden svět Třinec snímek Krajina v tísni. Nový film z produkce Člověka v tísni ukazuje, jak spolu souvisí bleskové záplavy i vysychání krajiny, které jsou projevem proměn globálního klimatu i důsledkem našeho zacházení s přírodou. Hostem projekce bude vodohospodář a přírodovědec Daniel Křenek.

Voda, sucho a dopad klimatických změn na společnost budou jedny z hlavních témat také už zmiňovaného festivalu Jeden svět Třinec, který se uskuteční v březnu. Více informací o jednotlivých akcích, které se v blízké době konají, najdete zde.

Komentáře