Lidé na Třinecku a Jablunkovsku umí pomáhat

TŘINEC Víte, co všechno musí udělat zamilovaní v Koreji, aby mohli strávit společné chvilky? Jak dlouho pracují Korejci? Jak vypadá studium v Koreji? Proč Korejci doma nevaří? Na tyto a mnoho dalších otázek dostali návštěvníci odpověď v pátek večer v třineckém kině na přednášce Petera Chalupianského.

„Nikdy jsem nikde nebyl. Leda tak prstem po mapě. Chtěl jsem to změnit. No, a když už máte přijít o své cestovatelské panictví, tak pořádně! Žádný Erasmus, ale semestr v Jižní Koreji, a tak úplně sám, bez zkušeností, s mizernou angličtinou, nulovou korejštinou, ale s chutí objevovat jsem se vydal studovat do Asie,“ řekl mladý dobrodruh na samém začátku přednášky.

Během čtyř měsíců v Asii stihl studovat, procestovat Filipíny a kus Japonska, podrobně poznal život v Jižní Koreji.

Jeho přednáška měla ovšem daleko hlubší přesah, celý výtěžek ze vstupného byl věnován čtrnáctileté dívce z Českého Těšína, která celý život bojuje s následky těžké autonehody. Dnes navštěvuje třinecký stacionář.

„Peter Chalupianský nás oslovil, zda by mohl u nás v kině uspořádat přednášku o Jižní Koreji. Musím se přiznat, že jsem si nejdřív musela zjistit, jestli je to člověk, který si zaslouží naši důvěru, protože dnes je podvodníků plný svět. Když jsem si přečetla, že má za sebou hmatatelné výsledky a skutečnou pomoc hendikepovaným, neváhala jsem a hned mu odpověděla. Pomoc dívence z Českého Těšína nebyla náhoda, pan Chalupianský nám nabídl, že si konkrétní rodinu máme vybrat sami, oslovila jsem proto ředitele denního stacionáře Paprskek, zda by nám s výběrem pomohl, dal nám několik tipů. Když jsme si přečetli životního příběh rodiny z Českého Těšína, výběr byl jasný,“ uvedla ředitelka kina Regina Szpyrcová.

„Děkuji vám, byl to pro mne neskutečný zážitek, 229 lidí, 22.900 Kč ze vstupného, kromě toho plná kasička. Mám za sebou víc jak 80 cestovatelských večerů po celé republice, ale ten dnešní v Třinci řadím na absolutní vrchol,“ poděkoval všem na závěr Peter Chalupianský.

Ten, kdo přišel na přednášku, se dozvěděl hodně nového, ale hlavně udělal dobrý skutek.

Komentáře