Mise Nový domov – V Bukovci se slzelo radostí

Ráchel s babičkou Helenou.

BUKOVEC „Víte, největší radost mám z toho, že mi udělali novou elektřinu. Byla v hrozném stavu,“ říká sedmašedesátiletá Helena Jochymková, která byla teď s šestnáctiletou vnučkou Ráchel hlavní hrdinkou televizního pořadu Mise Nový domov.

„Samotná ženská na chalupě, to je potíž. Se spoustou věcí si neporadím. Navíc to u nás bylo všechno takové staré, zašlé, jak ve starém domě a na nové nebo nějakou větší rekonstrukci nezbývalo. Však to mnozí v té televizi viděli,“ doplňuje žena, která má vnučku i vnuka Gabriela v pěstounské péči.

Babička neměla na růžích ustláno. Manžel i dcera se zabili a rodičovská péče o děti ze strany syna selhává. Jak podotkla Ráchel, nebýt babičky, skončili by s bratrem v dětském domově.

Děti nejdříve žily každé u jednoho z rodičů. Seniorka v pořadu vykládala, že syn se zpočátku staral, pak se přidal alkohol a nyní brázdí svět s kamionem. Snacha také péči o dceru zanedbávala, proto děvče utíkalo za babičkou. Ráchel nyní studuje druhým rokem na kadeřnici a babičku má moc ráda.

Byla to ona, kdo ji přemluvil, aby do Mise Nový domov šla. Na počátku však stála sociální pracovnice. Televize se totiž obrátila nejdříve na sociální odbor, aby jí někoho doporučil. A tam ukázali prstem na Bukovec.

„Oni nejdříve několikrát přijeli jen tak, prý točí na více místech a pak se rozhodnou, koho vyberou. Pak mi v srpnu volali, že si naposledy potřebují udělat nějaký záběr. Ten den jsem škrábala na zápraží brambory. Vnučka mi pomáhala. Vůbec jsem netušila, že se tu objeví celý štáb i s Terezkou a stavebním týmem Tomáše Mareše, že už padla volba na nás. Ten údiv rozhodně nebyl hraný,“ popisuje Jochymková.

Jak to vypadalo, jak se pracovalo a babička s vnučkou ve zprávách.

Po smrti dcery, teď je tomu rok, na tom byla žena zdravotně hodně špatně. Neobvyklá dovolená, na kterou ji poslala televize, než se bude nový domov hotový, ji určitě přivedla na jiné myšlenky. S Ráchel si vyzkoušely pod vedením moderátorky Kristiny Kloubkové zpravodajské studio, užily si masáž i pořad Tvoje tvář má známý hlas.

V Bukovci se zatím bouralo, budovalo, malovalo, nakupovalo.  Stavebníkům pomáhal s pokojem své sestry dokonce sám vnuk Gabriel, který se jinak před kamerou moc neukázal.

Když babička s vnučkou přijely, slzičky tekly snad v každé místnosti. Stály v novém a designově opravdu krásném, do detailů promyšleném interiéru.

Od koupelny, po obývák, chodbu, kuchyň, ložnici a dětský pokojík. V porovnání s předchozím bydlením je to asi jako přesednout si z letité škodovky do mercedesu.

„A ty schody u vchodu do domu, to je prostě super. Opravdu si nový domov užíváme a i teď, skoro po třech měsících, se ještě pořád tím pohledem kochám,“ poznamenala ještě babička.

Návrat domů.

 

Komentáře