Moravskoslezský kraj nabízí testování ve školách i očkovaným

  MSK Moravskoslezský kraj nabízí dobrovolné antigenní testování ve školách, které zřizuje. Otestovat se tak mohou žáci i pedagogové, kteří testování nemají povinné, protože jsou očkovaní nebo covid v posledním půlroce prodělali. Kraj chce tímto způsobem zintenzivnit snahu zastavit šíření koronaviru ve školách, které se v mnoha případech staly ohnisky nákazy. Pro tyto účely svým školským zařízením rozdělí asi 55 tisíc testovacích sad.

  Podle dat krajských hygieniků je právě ve školách velká část ohnisek, kde se šíří nákaza. Mezi nejmladší generací máme zatím ještě pořád poměrně nízkou proočkovanost a co si budeme povídat, mladí lidé a děti nejsou vždy tak uvědomělí, aby důsledně dodržovali epidemiologická opatření. A tak chceme situaci řešit také dobrovolným testováním žáků a pedagogů, kteří to povinné nemají. Záleží jen na nich, zda chtějí mít jistotu, zda právě oni nevědomky koronavirus nešíří – uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

  Ministerstvo zdravotnictví ČR vyhlásilo 22. listopadu tohoto roku mimořádné opatření, které stanovuje povinnost testování ve školách. Antigenní testy musí podstoupit žáci a zaměstnanci škol, kteří nejsou očkovaní proti covidu a ti, kteří onemocnění v posledním půlroce neprodělali. Pro tyto účely kraje pravidelně od státu dostávají potřebné množství testovacích sad, které jsou následně distribuovány na obce s rozšířenou působností. Kraj nyní ze svých zásob svým školským zařízením rozdělil 14 250 antigenních testovacích sad a vyzval ředitele škol, aby dobrovolné testování umožnili i těm, kteří ho nemají ministerstvem nařízené. Krajský úřad připravuje nákup dalších 40 tisíc testů za dohromady 1,4 milionu korun.

  První várku testů rozvezou ve čtvrtek 9. prosince zaměstnanci krajského úřadu do všech šesti okresů v regionu, Zájemci o dobrovolné testování se budou moci otestovat v příštím týdnu. Další kola tohoto dobrovolného testování kraj připravuje na začátek příštího roku.  –V rámci nákupního systému Moravskoslezského kraje pořídíme na rozšířené testování ve školách celkem čtyřicet tisíc testů. Náklady ve výši 1,4 milionu korun pokryjeme z financí, které máme v krajském rozpočtu vyčleněny na řešení koronavirové krize – doplnil hejtman.

  Ilustrační foto

  Komentáře