Může se stavět, přibylo 4,5 hektarů stavebních pozemků

JABLUNKOV Lidé, kteří si dosud nemohli v Jablunkově vybudovat dům, protože nebylo kde, získali k dobru 4,5 hektarů stavebních parcel.

Kraj dal větší části požadavků na změnu v územním plánu zelenou, protože se městu podařilo vyřadit 17,5 hektarů ploch, které sice figurovaly jako stavební, ale nacházely se především ve špatně dostupných, hlučných místech, neměly vyřešené vlastnické vztahy nebo je blokovali sami vlastníci.

Spoustu obcí i měst se dlouhodobě potýká s nedostatkem stavebních parcel, zatímco velké množství jich leží ladem. Tím pádem to krajští úředníci posuzují jako převis a novou plochu uvolnit nedovolí. Cílem je totiž nebrat zemědělcům další půdu, ale využít stávající určenou pro výstavbu.

Mravenčí práce pracovníků stavebního úřádu, projektanta a vedení města má tak pro mnohé žadatele pozitivní závěr.

„V roce 2015 leželo na úřadě 41 žádostí o změnu územního plánu, tři byly vyřazené hned, a z těch 38 se podařilo prosadit 28 požadavků,“ sdělil místostarosta Stanislav Jakus.

Tlusté svazky dokumentů ke změně územního plánu před Renatou Niedobovou.

Vedoucí odboru územního plánování a stavebního řádu Renata Niedobová doplnila, že se zrušily hlavně velké plochy, kde byla výstavba podmíněna územní studií.

„Nacházely se třeba v Radvanově nebo části Černé. Právě ony nám dělaly ten velký převis,“ vysvětlila Niedobová s tím, že přesto všechno, převis stále zůstává a je ráda, že kraj jim u těch 28 žádostí vyšel vstříc.

Od několika obyvatel, kteří se na jednání dostavili, sklidili všichni, kdo se na změně územního plánu podíleli, dokonce potlesk. Zastupitelé pak změnu územního plánu schválili.

Komentáře