Na testování všech klientů domova pro seniory v Nýdku se podílela armáda

NÝDEK V souvislosti s opatřeními v rámci epidemie koronaviru proběhla ve čtvrtek 9. dubna v domově pro seniory v Nýdku rozsáhlá akce. Z rozhodnutí epidemiologa byly provedeny odběry na možné onemocnění COVID-19 u celkem 217 osob. Jednalo se přitom o první zásah v Moravskoslezském kraji, při kterém krajským zdravotníkům pomáhala armáda.

Celkem musely být odebrány vzorky 164 klientům domova a více než pěti desítkám zaměstnancům. Práce na místě znamenala kromě samotných odběrů také vypsání evidence všech klientů domova i jeho pracovníků, značení zkumavek, a jejich následné balení, vyplnění žádanek, stejně jako následnou dekontaminaci všech pracovníků i materiálu. Ukončení akce bylo až krátce před čtvrteční půlnocí.

V nýdeckém domově pro seniory poprvé s záchranáři Moravskoslezského kraje, kteří zajišťovali vedení a organizaci hromadného odběru, pracovali i zdravotníci Armády České republiky. Armáda se na této akci podílela čtyřmi vozidly a osmi zdravotníky.

V pátek byly známé první výsledky plošného testování v domově seniorů, prozatím byly všechny negativní.

Zdravotníci Armády České republiky v těchto dnech z velké části nahrazují dosavadní odběrové týmy, jejichž provoz dosud zajišťovali moravskoslezští záchranáři. Proč? – Zdravotníci AČR pracují pod vedením a organizací ZZS MSK. Občané našeho kraje tak mohou vojenské sanitní vozy, stejně jako armádní zdravotníky, nyní v rámci mimořádných opatření, běžně potkávat při práci na veřejných místech i v domácnostech. Uvolnění zdravotníci ZZS MSK, stejně jako jejich zásahová technika, tak mohou být začleněni nejen do narůstajících počtů režimových zásahů a převozů COVID-19 pozitivních pacientů, ale také do běžného zajišťování přednemocniční neodkladné péče a plnit své primární úkoly – vysvětlil tiskový mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Foto: TZ

Komentáře