KRAJ Pro všechny, kdo si ještě nestihli vyměnit starý kotel za nový díky kotlíkovým dotacím, je to pozitivní zpráva. Nově to totiž budou moci udělat bez nutnosti vlastního vkladu. Obce mohou zájemcům v třetí vlně nabídnout bezúročnou půjčku.

Akce je cílená především na sociálně slabší, tedy lidi s nízkým příjmem. V prvních dvou vlnách museli lidé nejdříve pořízení a instalaci nízkoemisního kotle zaplatit ze svého a teprve až potom, po vyřízení všech náležitostí, jim přišly dotační peníze. Nyní jim výměnu uhradí obec a té pak přijdou na účet peníze od státu.

Není proto, na co čekat. Zákaz provozování starých kotlů začne platit už v roce 2022. Majitelům domů, kteří v něm budou topit i nadále, hrozí pokuty.

Ještě není úplně jasné, kdo si na bezúročnou půjčku sáhne a kdo ne. Žadatelé se však nebudou muset obracet přímo na své obce, ale klidně rovnou na Státní fond životního prostředí.

Zatím se při dvou vlnách kotlíkových dotací vyměnilo asi 16 tisíc kotlů za zhruba půl miliardy korun.

„K dnešnímu dni máme zaregistrováno téměř osm tisíc žádostí, ve kterých lidé požadují dotaci přes 883 milionů korun,“ uvedla mluvčí kraje Nikola Birklenová.

Jana

Komentáře