TŘINEC Vítání občánků v Třinci dostalo od konce dubna nový rozměr. Během tradičního slavnostního obřadu na radnici obdrží rodiče nových občánků kromě pamětního listu a drobného dárku také speciální dárkové sety s leporely od Knihovny Třinec.

Třinečtí knihovníci se společně s městem zapojili do úspěšného mezinárodního projektu Bookstart s podtitulem S knížkou do života, jehož hlavním cílem je vést děti ke čtení a budovat v nich pozitivní a vřelý vztah ke knihám už od útlého věku. Základ tvoří právě pravidelná vítání občánků, během  nichž rodiny dostávají speciální dárkové sety, které obsahují leporela klasických říkanek pro děti s ilustracemi Markéty Vydrové, kalendáře pro rodiče s praktickými radami a informacemi a nechybí ani doporučující seznam knížek pro nejmenší děti.

Na budování pozitivního vztahu dětí ke knížkám Knihovna Třinec dlouhodobě pracuje. „Díky Bookstartu tak budeme v dětech rozvíjet vztah ke knize už od narození. Ale nebude to jen o dětech, projekt cílí také na rodiče, protože na nich záleží především. Budeme jim radit a pomáhat, jak knížky číst, jak s nimi pracovat a navázat na ně hry nebo další aktivity, kterými děti nejen zabaví, ale také se díky nim něco nového naučí. V třinecké knihovně už několik takových programů máme, ale s Bookstartem přibudou nové,“ popisuje projekt vedoucí knihovny pro děti Marika Zadembská.

Skutečnost, že třinečtí knihovníci patří k odborníkům na rozvoj čtenářské gramotnosti a čtenářství, potvrzuje ocenění Knihovna roku 2015, které instituce získala i za to, s jakou pečlivostí se věnuje dětem a propagaci kvalitní literatury.

Vítání občánků ve věku zhruba tří měsíců probíhá na radnici dvakrát měsíčně od září do června (s výjimkou letních prázdnin).

Komentáře