O protipožárním zabezpečení a panence Marii s lidmi v Gutech

TŘINEC Co by to bylo za setkání vedení města s obyvateli Gutů, kdyby nepadla alespoň zmínka o shořelém kostelíku. Třeba o tom, proč scházelo protipožární zabezpečení nebo o panence Marii, dárku portugalských řádových sester.

Lidé chtěli vědět po zástupcích Třince, proč tak vzácnou historickou památku nechránila protipožární čidla.

„Za toto neodpovídalo město, ale farnost. Ta nechala uvnitř umístit bezpečností prvky proti zlodějům a zaplatila si ostrahu,“ vysvětlovala starostka Věra Palkovská.

 

Dodala, že když na farnosti zaregistrovali díky čidlům, že se něco děje, zalarmovali policii a ta vyrazila na místo jako první v domnění, že jde o zloděje.

 

Teprve až strážci zákona zjistili, že hoří a volali hasiče. „Z toho plynou mylné spekulace, že hasiči přijeli pozdě. Byli u požáru do sedmi minut, ale nebyli povoláni jako prvotní záchranná složka,“ sdělila starostka.

Zmínila také, že některé trámy se podařilo zachránit a jsou schované v hasičárně. Využijí se při stavbě nového kostelíku.

„Jelikož se nedávno starý kostelík rekonstruoval, máme tím pádem v ruce čerstvý projekt,“ doplnila Palkovská.

Podotkla, že navíc u ropického faráře čeká metrová panenka Marie. Tu darovaly pro budoucí obnovený svatostánek portugalské řádové sestry a zároveň sestry majitele firmy, která budovala obchvat na úseku Oldřichovice-Bystřice. Veřejná sbírka na kostelík už činí zhruba 2,8 milionu korun.

Město také muselo ořezat a pokácet stromy v okolí spáleniště, které oheň poškodil a hrozilo, že by mohlo dojít k úrazu.

Komentáře