Ač to možná přímo v obcích tak nevypadalo, v okrajových částech se dnes odpoledne odehrála Sodoma Gomora. V terénu jsou všichni hasiči od profesionálů po dobrovolné. 

Jen ti bukovečtí pořezali od 13 do 19 hodin zhruba 40 stromů, které se vyvrátily na silnice.

„Cestou na Hrčavu jsme odstranili první kmeny a než jsme zkontrolovali okolní lokality, při návratu jsme mohli řezat znova. V jednom úseku nás padající stromy dokonce uvěznily. Kácely se k zemi před námi i za námi,“ uvedl velitel bukoveckých hasičů Radovan Rucki.

Dodal, že na Jablunkovsku se hasiči potýkali jen s kmeny přes silnice a cesty, ale na Třinecku vítr poškodil i střechu.

„Ale poblíž Komorovského Grúně spadl velký strom a jen o pár centimetrů minul dům. Ta špička ještě lízla střechu,“ zmínil velitel.

Střechy hasičských aut nejsou nijak speciálně vyztužené, přesto se v nich muži dopravují do nebezpečných míst a hrozí, že nějaký kmen se zřítí přímo na ně. 

„Jsme opatrní. Jelikož jsme zažili sesuv, víme, jak se v takových kalamitních situacích chovat, čeho si všímat a na co si dát pozor, ale stoprocentní jistota není nikdy,“ podotkl Rucki. 

Borek Svider z nýdeckých hasičů uvedl, že na jednom místě v Bystřici muselo zasahovat šest hasičských jednotek z okolí. Pomoc přijeli až z Mostů. Zřítilo se tam přes 20 stromů v úseku asi 200 metrů. 

Starosta Hrádku dal na stránky obce smutnou zprávu. Zní: „Naše dominanta Hrádku, 600 let stará památná lípa se vyvrátila i s kořeny. Byla starší než Hrádek sám.“

Foto: Hasiči Bukovec, hasiči Nýdek, Robert Borski

Komentáře