Perličky z policejních spisů aneb rázovitý region

REGION „Leží tady mrtvý muž a má posmrtné skvrny,“ hlásila policistům žena, která uvedla, že je zdravotní sestra. Hlídka vyrazila na místo, zatímco dotyčná po pár minutách volala znova: „Už není mrtvý, zvedl se a odchází.“ Policisté ke konci roku shromáždili perličky z policejních spisů.

Z výslechů

  • Co se týká krádeže zboží, uvádím, že je možné, že jsem v prodejně toho dne byl, ale určitě jsem neukradl mandle a sušené švestky. Kradu jen zboží, o kterém vím, že ho prodám. Peníze prohýřím. Kradu téměř denně všude po severní Moravě. A taky kradu proto, že mě to baví…
  • Já jsem zastavil a z vozidla vystoupil. Policistům jsem uvedl, že nemám řidičský průkaz a dále jsem se rovnou přiznal, že jsem před jízdou pil, jelikož mi bylo jasné, že to na mě půjde poznat. Měl jsem 2,76 promile. Co si všechno pamatuji, si nejsem zcela jist. Od policistů jsem se dozvěděl, že vozidlo nemá technickou prohlídku. O tom jsem před usednutím za volant nevěděl. Vozidlo jsem si před jízdou nijak neprohlížel.
  • Nechtěli jsme čekat na taxíka a dávat za něj peníze, když je to jen kousek, necelý jeden kilometr. Řídil jsem já, protože jsem se necítil být opilý. Leč kamarád nedbal poučení a vůz stejně užil, načež ho zastavila jiná hlídka. (šlo o případ, kdy v průběhu několika desítek minut zastavili policisté stejný vůz, přičemž za volantem seděl jiný řidič. Dechová zkouška prvního vykázala hodnotu zhruba 1,4 promile alkoholu, druhý dechovou zkoušku odmítl…).
  • Potkal jsem své staré známé, které nebudu jmenovat, a tito mě zase svedli na scestí drogové závislosti, kdy příležitostně užívám pervitin.
  • K dalšímu dotazu policisty, co jsem myslel tím, když se mě žena zeptala, co tady dělám, a já jí odpověděl „ať zkusí hádat“, uvádím, že mi to prostě přišlo jako …otázka. (Muž se v noci pohyboval přes balkony domů, přičemž ho vyrušila oznamovatelka. Na dotaz, co tam dělá, uvedl: „Co asi? Můžeš hádat třikrát.“ Následně se dal na útěk, dostižen hlídkou…).
  • Výskyt podezřelého muže. U budovy sedí nepřetržitě na lavičce muž již od 10 hodin. Neutekl odněkud? Po přijetí hlídky dotyčný uvedl jako důvod svého počínání, že vzplál vášnivým citem k neznámé ženě, kterou poznal v zahraničí a ví, že bydlí v tomto domě. Nemá však dosti kuráže, aby do domu vstoupil, a proto čeká venku na příležitost ji oslovit.

Nezvyklé předměty v zájmu zlodějů

Mezi nezvyklé předměty zájmu pachatelů v letošním roce patřily například – 23 kusů kavkazských jedlí o délce 1 – 1,5 metru, krmelec, pojízdný včelín s dvaceti nástavci a medometem, rovnátka, králíci, medníky, včelstva a 88 kusů rámečků s voskem a asi 220 kg medu, tele, nákupní vozík ve tvaru dětského autíčka, rozličné hudební nástroje…

Odcizení králíci měli skončit na talíři

Policisté objasnili během několika málo hodin po činu krádež zvířat. Zajistili i zvířata, která měla skončit na talíři, a vrátili je majiteli.

Muž vnikl na pozemek a odcizil z kotců sedm králíků, klec a plastovou přepravku. K trestné činnosti se doznal. Policistům sdělil, že zvířata měl v úmyslu sníst. Dále také uvedl, že želvy, které tam viděl, brát nechtěl, protože mají krunýř, a další nějaké zvíře ho kouslo a uteklo (fretka).

Nezvyklé události

  • Na tísňovou linku někdo oznámil, že na vrcholu věže ve výšce asi 40 metrů se pohybují dvě neznámé osoby. Tyto následně sestoupily. Muž i žena shodně uvedli, že chtěli mít romantický výhled na město, bez jiných úmyslů…
  • Nález podezřelého předmětu, připevněného na plotě izolační páskou. Pyrotechnik pak konstatoval, že jde o předmět tzv. Geocachingu, tak zvanou kešku.

Kuře odhalilo výrobnu pervitinu

Poměrně nezvyklá příčina vedla k odhalení „varny“ pervitinu. Policisté a hasiči vyjeli k bytu, protože se zevnitř linul kouř. Po otevření dveří ve čtvrtém patře pak zjistili, že muž pekl v troubě kuře a usnul.

Po zjištění základních informací na místě však našli v kuchyni předměty určené k výrobě pervitinu, spolu s chemikáliemi a pomocnými látkami.

V hlavní roli bota

Stejná indicie jako v oblíbené české pohádce sehrála svou specifickou úlohu v pátrání po pachateli zvlášť závažného zločinu loupeže.

Muž zezadu přistoupil k nic netušící  56leté ženě a snažil se jí strhnout kabelku zavěšenou na rameni. Žena však zavazadlo pevně držela, jen upadla na zem. Dotyčný ji táhl po kolenou po chodníku a dále přes přechod pro chodce po vozovce několik metrů. Oběť volala o pomoc.

Situace si všiml 36letý svědek. Okamžitě zareagoval a běžel ženě pomoci. Podezřelý se dal na útěk, přičemž nasedl do vozu poblíž a ujel. Na místě po něm zůstala jen jeho bota. Komisař si vyžádal znalecké zkoumání, přičemž znalec následně konstatoval shodu profilu DNA.

Moravskoslezští policisté přejí všem pro rok 2018 i smysl pro humor…

Jana

Komentáře