Podzim s právem absolvovalo devatenáct studentů

ČESKÝ TĚŠÍN Podzim s právem – takový je název projektu advokátní kanceláře Hajduk & Partners, který zdárně absolvovalo devatenáct vybraných studentů z gymnázií v Třinci a v Českém Těšíně.

Podzim s právem se skládá z šesti workshopů s právnickou tematikou, kterých se účastní vybraní studenti maturitních a předmaturitních ročníků z Gymnázia Třinec, Gymnázia Český Těšín a Polskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego taktéž v Českém Těšíně.

„Studenty si vybíráme na základě motivačních dopisů, letos jsme si jich vyvolili devatenáct. Seznamujeme je s právem, se studiem práv, aby věděli – v případě, že se pro tento obor rozhodnou – do čeho jdou. Účastníky, kteří nás nejvíce zaujmou, si vytipováváme pro případnou další spolupráci,“ poinformovala koordinátorka projektu Lucie Fremrová.

Na prvním workshopu lektor z právnické fakulty Karlovy univerzity Jakub Drápal (absolvent University of Cambridge zabývající se kriminologií) seznámil posluchače s limity trestního práva, v průběhu druhého studentka právnické fakulty Univerzity Karlovy Gabriela Kaletová popisovala postavení zvířat v českém právu, třetí workshop pod vedením koncipienta Milana Měchury se týkal nákupů na internetu a ochrana spotřebitele, čtvrtý vedený partnerem kanceláře Richardem Kolibou pracovně – právní dohody, koordinátorka projektu Lucie Fremrová zasvětila posluchače do tajů právní úpravy předvolebních kampaní a na závěr advokát kanceláře Hajduk & Partners Tomasz Pustówka studenty obeznámil s odpovědností za nemajetkovou újmu.

„Neklademe si za cíl naučit studenty právo, to ostatně za těch šest hodin opravdu nelze. Chceme jim poskytnout určité podněty k přemýšlení, třeba co je a co není spravedlivé. Ti studenti, kteří absolvovali přinejmenším čtyři ze šesti seminářů, obdrží certifikát absolventa, který se jim může hodit při hledání praxe, brigády či dokonce zaměstnání,“ dodala Fremrová.

„Jedním z absolventů Podzimu s právem byl František Buba z Nebor. „Workshopy mi dal opravdu hodně, dozvěděl jsem se řadu věcí a také mi napověděl v otázce výběru povolání. Svou profesní budoucnost bych rád spojil s právem. Nejvíce mě zaujala volební kampaň a nákupy na internetu,“ prozradil student třetího ročníku polského gymnázia v Českém Těšíně. František Buba je úřadujícím dorosteneckým mistrem ČR v trojskoku, hájí barvy Třince. „Studium bude mít přednost, ale současně bych rád zůstal u atletiky,“ dodal.

Roman

Komentáře