TŘINEC Minulý pátek nadšenci horské turistiky a adrenalinových zážitků se rozhodli prověřit svou kondici a orientaci v noci na trase Podzimní výpravy Jablunkovskou podkovou.

Na start závodu se dostavilo do Třince 104 závodníků, a to nejen místních. Přijeli také sportovci z Prahy, Bzence, Olomouce a z okolí Ostravy. Trasa závodu měla 77 kilometrů a vedla po hřebenech Slezských a Moravskoslezských Beskyd. Startovalo se u budovy BoMa Way od 17 hodin, kde probíhala i registrace. Cíl byl pod Javorovým. Hlavní iniciátorkou akce byla Jana Maštalířová, která má na svém kontě i výpravu Po stopách Beskydské sedmičky.

– Jak se zrodil nápad s výpravou? Ten jsem měla v hlavě již dlouho. Jednou jsem se chtěla podobné výpravy zúčastnit, jenže z rodinných důvodů mi to nevyšlo. Když jsem se chtěla přihlásit další rok, výprava se nekonala. Tak jsem si řekla, že to zkusím. Od slova k činům nemám nikdy daleko. Trasu jsem si prošla, pochopitelně za stejných podmínek, jaké měli účastníci, abych věděla, co je čeká. Pak už to šlo skoro samo. Myslela jsem si, že se přihlásí pár nadšenců, byla jsem ale mile zaskočena, že jich nakonec bylo 104 – sdělila Jana Maštalířová.


Organizátoři připravili pro účastníky dvě občerstvovací zastávky. První byla v Bukovci, druhá v Mostech u Jablunkova. Tam byl také cíl pro ty účastníky, kteří byli unaveni nebo měli naplánovanou kratší variantu, která byla podle pravidel možná. Čas se sice měřil, ale nevyhlašoval se vítěz. Nešlo o trhání rekordů, vítězem byl každý, kdo došel do cíle, ať již zkrácenou nebo celou trasu.
Nejrychlejším účastníkem Podzimní výpravy Jablunkovskou podkovou byl René Kaleta, do cíle dorazil za 13 hodin a 50 minut. V těsném závěsu do 17 minut přišli Daniel Waclawek a Pavel Kajfosz. Mezi ženami došly do cíle v nejrychlejším čase 16:15 Pavla Smetanová a Pavla Jantošová.

Nejmladším účastníkem byl Adam Velecký. Ve svých 14-ti letech trasu absolvoval se svou maminkou. – Pravidelně netrénujeme, ale snažím se své děti vést ke sportu – chodíme po horách, jezdíme na kolech, lezeme po skalách. Když jsem se zmínila doma, že je možnost se zúčastnit se výpravy po beskydských hřebenech, syn ani chvíli neváhal a řekl, že jde se mnou. I pro mne to byla nová výzva, protože běhám většinou po rovině. Teď jsem začala více běhat traily, zkouším, kolik vydrží má kolena – sdělila redakci Agnieszka Velecká, maminka nejmladšího účastníka.
Rovněž Velečtí se rozhodli, že dojdou do Mostů, to znamená, že urazili 44 kilometrů v noci.
– Syn mne velmi mile překvapil svým přístupem k celé výpravě, užili jsme si to. Hned v Mostech jsme se rozhodli, že příští rok půjdeme celou trasu. Pro nás oba to byl skvělý zážitek – dodala Velecká.

– První ročník Podzimní výpravy Jablunkovskou podkovou je úspěšně za námi. Do cíle došlo 52 účastníků (35 mužů a 17 žen). A teď již vzhůru na další ročník – s novými kilometry, s novým občerstvovacím místem, čipy i kvalitním měřením času. Protože je fajn, když se lidi můžou poměřit – v reálném čase, v reálném místě, v reálných podmínkách. Nemusíte se soupeřem, ale sami se sebou – se svými omezeními, pohodlností, leností, nastavením, bubáky v hlavě. Protože když to dáte, dostanete kus další síly i na zvládání svých každodenních výzev, které přináší život – uzavřela Maštalířová.

 

 

Komentáře