Polsko chce při vstupu do země doklad o očkování proti covidu-19

    POLSKO Včera před půlnoci polská vláda upravila některá opatření proti koronaviru. Od dnešního dne platí, že při překročení hranice s Polskem se karanténě vyhnou osoby očkované vakcínou proti covidu-19 schválenou v Evropské unii. Z druhé strany – podle polského ministra zdravotnictví Adama Niedzielského – ještě tento týden začne platit nutnost prokázat se negativním testem na COVID-19 také pro ty, kteří překračují hranici pěšky nebo autem.

    Doposud negativním testem na covid se museli prokázat jen ti, kteří přicestovali do Polska veřejnou dopravou, tedy vlakem, autobusem či letadlem. Pokud jsme se přes česko-polskou hranici vydali pěšky nebo autem, ničím jsme se prokazovat nemuseli a karanténa nám nehrozila. Situace se tento týden změní, pravděpodobně od víkendu začne platit, že  negativní test na covid musí mít všichni, kteří hranice s Polskem překročí jakýmkoliv způsobem.

    Naopak 10ti denní karantény se nemusejí obávat lidé naočkovaní schválenou vakcínou.  Výjimku bez testů a bez karantény  mají i děti předškolního a školního věku a studenti, kteří docházejí do škol v Polsku a přeshraniční pracovníci (pendleři).

    Další opatření polská vláda stále zvažuje a své plány by měla oznámit do zítřejšího dne. Jedním z kroků bude pravděpodobně také znovuzavedení hraničních kontrol na hranicích s Českem a Slovenskem s tím, že se bude jednat o zvýšené kontroly, které budou provádět hlídky pohraniční stráže.

    Komentáře