Pracovní Vánoce záchranářů

    MSK V průběhu Štědrého dne moravskoslezští záchranáři vyjížděli k 379 událostem, 25. prosince k 374 a na druhý svátek vánoční pak k 360 událostem. Záchranáři tedy v době vánočních svátků ošetřovali celkem 1124 pacientů, což je o 10 procent více ve srovnání s průměrným počtem řešených událostí.

    Obdobně jako v předchozích letech, pracovaly týmy Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje během vánočních svátků v plném nasazení. Pokud jde o příčiny zásahů, jako v jiné dny převažovali především pacienti staršího věku s interními onemocněními.

    Nemocní bývají, pokud je to možné, propuštěni na Vánoce domů z nemocnic a léčeben. Při zhoršení zdravotního stavu pak tito pacienti nebo jejich příbuzní volají záchrannou službu. Důvodem četnějších výjezdů jsou i zavřené ordinace praktických lékařů. Záchranáři zasahují ponejvíce u nemocných s oběhovými obtížemi, vysokým krevním tlakem, dušnostmi, kolapsy a podobně. Také zaznamenáváme řadu pacientů s diabetem, ale i osoby s psychiatrickými stavy. Třiadvaceti pacientům lékaři ZZS již nemohli pomoci, protože zemřeli před příjezdem posádky nebo po neúspěšné resuscitaci – uvedl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

    Mezi dalšími obtížemi byl zřejmý nárůst nevolností se zvracením a kolikovité bolesti břicha. Posádky záchranné služby ošetřovaly také zraněné při úrazech – nejčastěji pádech, kterých bylo přes stovku.

    Komentáře