Právě dnes začínají v Jablunkově Polské dny

JABLUNKOV Festival Polské dny / Dni Polskie, který právě dnes začíná v Jablunkově, má jeden cíl – prezentovat Polsko jako takové.  Účastníci čtyřdenního festivalu se tak mohou těšit na výstavy, filmové projekce, přednášky anebo divadelní představení.

Pořadatelem Polských dnů je Polské centrum Kongresu Poláků. Festival je, dá se říct, putovní – konal se již v Karviné, dnes začíná v Jablunkově, za týden ve čtvrtek bude pokračovat v Třinci. Akce trvá vždy čtyři dny, a důvodem jejího pořádání je přiblížit polskou kulturu, dějiny a tradice.

Program Polských dnů v Jablunkově je velmi pestrý. Dnešní festivalové dění zahájí výstava fotografií nedávno zesnulého skvělého fotografa Wiesława Przeczka, jejíž ústředním tématem je filmový festival Těrlické filmové léto. Vernisáž se koná v 16 hod. v Jacki. Rovněž dnes jsou v kině Mír nachystány dvě projekce nových polských filmů (v 17 a 20.30 hod.), v 19 hod. začne v Jacki přednáška na téma česko-polských stereotypů.

Zítra, tedy v pátek 24. září, je na programu přednáška o současném polském spisovateli Jerzym Pilchovi, představení básnické sbírky Marty Bocek a monodrama s Joannou Gruszkou v hlavní roli.

Sobotní program začne v Jacki workshopem „Cool polština“ a bude pokračovat v Rock café Southock dvěma koncerty. V 18 hod. zahraje Zbigniew Kaleta Quartet (jazz), v 20. hod. pak Kapela Hanci Wójciak (world music and folk). V neděli se pak můžete těšit na divadelní představení Czarnoksiężnik, které začne v 14 hod. v Domě PZKO. Po představení se bude konat přednáška.

Podrobný program najdete zde.

Festival Polské dny / Dni polskie bude pokračovat v Třinci od 30. září.

 

 

Komentáře