„Převrat“ v počtu obecních politiků se v Bystřici nekonal

BYSTŘICE Starosta Roman Wróbel navrhl na včerejším zasedání omezení počtu zastupitelů ze současných 15 na 11. Kdyby návrh prošel, zanikla by rada, a její pravomoci by z části převzal starosta. Zastupitelé by se také museli scházet častěji než pětkrát za rok.

„Nový model samosprávy by ušetřil čas na dvojí přípravu materiálů zvlášť pro radu a zvlášť pro zastupitele. Nyní má radní vždy navrch před zastupitelem, takto by byla stejná startovací čára. Jednodušeji by se tvořily kandidátní listiny a zpracovávaly výsledky. A odpadla by i trestní oznámení na radu obce ze spáchání něčeho nezákonného,“ obhajoval návrh Wróbel.

Dále zmínil ekonomickou výhodnost. „Úspora peněz za celé volební období by přesáhla milion korun,“ uvedl starosta s tím, že to samé už prosazoval před šesti lety. Slabší stránkou návrhu by bylo více práce a povinností pro uvolněné funkcionáře a vyšší nároky na čas zastupitelů.

Ne u všech politiků možná změna našla pozitivní ohlas. Opozice byla proti celá a dokonce i z vládnoucí koalice návrh nepodpořila Anna Kubátová. Zdržela se hlasování. V Bystřici tak zůstává vše při starém. Patnáct zastupitelů, z nichž je pět i radních.

Jana, Roman

Komentáře