Přivezli víc jak 10 tisíc kilo tabákových listů. Způsobili škodu přes 23 milionů

TŘINECKO  Pašeráci k nám dovezli nelegálně tabákové listy, řezali je a fermentovali, aby získali tabák, který je vhodný ke kouření. Škodu policisté vyčíslili na víc jak 23 milionů korun.

Policisté a celníci zadrželi sedm osob, z toho byli dva cizinci. „Vrchní komisař zahájil trestní stíhání šesti mužů ve věku 27 až 57 let a jedné právnické osoby pro zvlášť závažný zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby,“ popsala vrchní komisařka Gabriela Holčáková.

Za tento čin hrozí pachatelům trest odnětí svobody na pět až deset let.

Muži jsou obviněni z toho, že od 16. listopadu loňského roku do 20. ledna letošního roku sedmkrát dovezli na území České republiky tabákové listy podléhající zdanění. Materiál pak v hale jednoho z obviněných nelegálně řezali, fermentovali a zpracovávali na tabák vhodný ke kouření. Tento produkt pak skladovali v hospodářské budově jednoho z obviněných.

Převezli tak 10,5 tisíce kg tabákového listu a 9 tisíc kg měli nařezat a nelegálně zobchodovat, bez vědomí správce daně.

„Policisté provedli dvě domovní prohlídky, prohlídky šesti motorových vozidel, deseti garáží a jedné rozsáhlé skladovací haly. V průběhu prohlídek byl zajištěn tabákový list o hmotnosti 1 500 kg, nařezaný tabák, řezačka, zařízení k fermentování, respirátory, náhradní nože k řezačce. Při prohlídce haly byla odhalena pěstírna konopí s více jak 220 kusy rostlin a také dlouhá střelná zbraň s desítkami nábojů,“ popsala Holčáková.

Policisté na místě zajistili 536 tisíc korun, 32 motocyklů typu JAWA, 11 vozidel zn. Mercedes, BMW a FIAT – tzv. veteránů.

Tento čin odhalil tým Generálního ředitelství cel a tým odboru hospodářské kriminality moravskoslezské policie.

Komentáře