Pro hasiče, záchranáře i policisty byl Silvestr poměrně pracovní

  MSK Skoro padesát požárů, více než 400 výjezdů záchranek a půl tisíce událostí hlášených policii.  Jinak řečeno, typický Silvestr v Moravskoslezském kraji.

  Hasiči na území Moravskoslezského kraje vyjížděli v průběhu silvestrovského večera a novoroční noci téměř k pěti desítkám požárů. V drtivé většině případů se jednalo o události drobného a krátkodobého charakteru typické pro toto období – hořely kontejnéry na odpad, křoví, živé ploty i papírové krabice od použité pyrotechniky. Žádný z nich nezpůsobil větší škodu. – U žádného ze zásahů neevidujeme zranění, počet událostí začal narůstat přibližně hodinu před půlnocí a opět klesat okolo druhé hodiny ráno – uvedl mlučí hasičů Jakub Kozák.

  V posledních čtyřiadvaceti hodinách (od rána 31.12.2021 do šesté hodiny ranní 1.1.2022) vyjížděly posádky ZZS MSK celkem ve 430 případech. Je to o stovku událostí více, než je dlouhodobý denní průměr v Moravskoslezském kraji. Přelom roku tedy pro záchranáře rozhodně klidný nebyl.

  Během uplynulých čtyřiadvaceti hodin muselo být ošetřeno 109 zraněných, ve více než polovině případů po pádech. Více než desítka osob se zranila při pádech na ledu a sněhu, především v horských oblastech Beskyd, či Jeseníků. Dvaadvacet pacientů uvedlo, že bylo zraněno při napadení jinou osobou. Ve čtrnácti případech pak museli záchranáři ošetřovat intoxikované alkoholem, nebo jinou psychotropní látkou – sdělil mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

  Od samotné silvestrovské půlnoci do novoročního rána musely posádky ZZS vyjíždět ve sto šesti případech, což je o patnáct zásahů více oproti roku 2020. Během novoročních oslav zasahovali záchranáři v MS kraji pouze u dvou poranění vzniklých při odpalování zábavní pyrotechniky – v Ostravě a Opavě. Jednalo se o středně těžké zranění obličeje a horní končetiny. V nočních hodinách však byli záchranáři voláni k šestačtyřiceti poraněným osobám, což je více než dvojnásobek, než před rokem (2020: dvacet zraněných).

  Mezi příčiny úrazů dominovaly pády (ze schodů, při tanci) se zraněními hlavy či končetin, ale také údery lahví, popelníkem, řezná poranění od skla… Zhruba polovina úrazů se přitom přihodila lidem pod zjevným vlivem alkoholu. Traumata tvořila během noci přibližně 40% všech zásahů Moravskoslezských záchranářů.

  Policisté řeší v našem kraji přes rok denně v průměru více než 300 událostí, na Silvestra jich bylo „pouze“ 334, zato v prvních 6 hodinách nového roku jich bylo hned 200.

  Dle slov policejní mluvčí, občané oznamovali široké, ale nijak výjimečné spektrum jednání průřezově z celého Moravskoslezského kraje. – Policisté vyjížděli k případům narušení veřejného pořádku a výtržnostem, řešili skutky násilné i majetkové. I na Silvestra jsme zaznamenali trestnou činnost – aktuálně policisté pracují na jednotlivých případech a s několika zadrženými osobami, kdy některé případy nahlásili všímaví občané. Kolem půlnoci a v prvních chvílích nového roku byl charakter oznámení na linku 158 jednoznačně v duchu stížností na rušení nočního klidu a řekněme hlasitých oslav doprovázených pyrotechnikou, v těsném závěsu byla oznámení na vzájemné konflikty a neshody. Asi nikoho nepřekvapí, že mnohdy hrál svou roli alkohol – upřesnila Soňa Štětinská.

  Pokud se jedná o dopravní nehody, tak naštěstí se tentokrát žádná vážná dopravní nehoda nestala.

  Foto: TZ

   

  Komentáře