Procházka Jablunkovem s průvodcem

JABLUNKOV Jablunkovské centrum kultury a informací zorganizovalo tradiční procházku Jablunkovem s průvodcem. Této role se tentokrát ujala kronikářka Libuše Ježowiczová.

Vše začalo v budově Jacki, kde přítomné paní Libuška seznámila s Jackovským krojem. Poté se všichni přesunuli do Starého kláštera.

Tam ředitel Hamrozi povyprávěl o životě ve starém klášteře, pak všechny seznámil s jeho rekonstrukcí. Účastníci měli možnost podívat se do místností, které sloužily jako nemocnice, viděli pec s udírnou.

Na nádvoří se setkali se starou jablunkovskou dlažbou z kamenů „lazioků“ z Olzy, nakoukli do katakomby.

Pak už se všichni přesunuli na náměstí, kde je průvodkyně seznámila s historií Jablunkova, povyprávěla o budovách na náměstí, zejména hovořila o kašně se sochou Panny Marie Immaculaty.

„Zastavili jsme se u turecké uličky a u knížecího domu, pokračovali jsme kolem nové stavby IVC, kde jsem zdůraznila význam hasičů v souvislosti s požáry ve městě v jeho historii, sešli jsme starou jablunkovskou dlažbou k Lomné, vzpomněli jsme hrdinství Antonína Velebnovského, hovořili jsme o klášteře Františkánů,“ doplnila Ježowiczová.

Účastníci se přesunuli na městský hřbitov, kde průvodkyně seznámila přítomné s historií jablunkovské farnosti a zavzpomínala na řádové sestry a faráře. Navštívili židovský hřbitov a průvodkyně připomněla krutou smrt partyzánů z Istebné a Koniakowa.

„Vycházku jsme zakončili v parku A. Szpyrce, kde jsme jako na dlani měli historické budovy staré radnice, zrekonstruovanou budovu DDM, budovu okresního soudu – dnešní poliklinika, školu H.Sienkiewicze a Lorenczukovu vilu. Upozornila jsem je na současné plastiky – Jablko, Vodu a Mapu ČSR,“ zakončila průvodkyně Libuše Ježowiczová.

Kdo nestihl objevit s průvodcem krásy podhorského města ležícího blízko hranic tří států, nemusí zoufat. Další procházka Jablunkovem se uskuteční 29. července.

Komentáře