Prosinec je pro popeláře nejtěžším obdobím v roce

TŘINEC Advent a mezisváteční období jsou pro osádky kuka vozů velice náročným obdobím v roce. Letos mnohem více než obvykle, neboť lidé tráví mnoho času doma. Častěji rekonstruují, vyhazují více věcí, rekordně nakupují přes internet a zboží chodí zabalené do několika obalů. Narůstá i množství jídla, které končí v odpadových nádobách.

Přestože svozy jsou na konci roku častější, nádoby se rychle plní směsným komunálním odpadem, sklem, plasty a papírem. Kolem stanovišť kontejnerů, ale i na chodnících a silnicích, je stále více krabic ze zásilkových obchodů. Popelnice se také plní zbytky jídla, protože lidé se mnohem více než dříve předzásobují potravinami.

– Například v sobotu jsme provedli úklid stanovišť kontejnerů na území Třince, odkud jsme svezli a následně zpracovali více než tři tuny různých odpadů, které nebyly vloženy do nádob – uvedl dispečer firmy SMOLO CZ Marek Šibra. Přesto se hned začátkem týdne začaly opět v ulicích objevovat odpady mimo kontejnery. Především velké kartony, ale i například nábytek. – Lidem se často nechce větší krabice rozřezat a vložit do nádoby. Pokud karton leží na chodníku a namokne, stává se nepoužitelným pro další recyklaci. Pak se sváží společně s objemným odpadem při úklidu stanovišť – vysvětluje dispečer s tím, že je to mrhání surovinou a je to služba navíc, kterou musí samosprávy zaplatit.

Zítra, tedy v pátek 1. ledna, svoz probíhat nebude. Poprvé v novém roce se popeláři vydají do práce v sobotu 2. ledna. Sběrné dvory otevřou v pondělí 4. ledna.

 

Komentáře